Urfa


Gaziantep Şanlıurfa arası arabayla yaklaşık olarak bir buçuk saat olunca, bizde madem Gaziantep'e geldik,  komşusu olan Şanlıurfa’ya da bir günümüzü ayırmaya karar verdik.
Sabah erken kalkıp, kahvaltıdan sonra yola koyulduk. Gaziantep Şanlıurfa arası yol çok güzel. Sağlı sollu fıstık ağaçları arasında güzel bir yolculuk yaparak, yolumuzun üstü olan Halfeti’ye uğrayıp birer çay molası verdik. Bilindiği üzere Halfeti’nin büyük bir çoğunluğu Birecik barajı suları altında kalmış. Bu alanı arzu ederseniz tekne kiralayarak gezme imkânınız olabiliyor.  Bu gezi yaklaşık olarak 1 saat sürüyor.  Gezintimiz bittikten sonra arabamıza atlayıp, Şanlıurfa’ya doğru yol alıyoruz.

 Halfeti

Halfeti
Herhalde bayram olduğundan olsa gerek, Şanlıurfa çok kalabalıktı. Zaten şehre girer girmez yoğun bir kalabalık ve kebap kokuları bizi kucakladı. Arabamızı park ettikten sonra şehri turlamaya başladık. Gaziantep’te de olduğu gibi burada da çarşılar, hanlar bulunuyor. Baharattan bakıra, gümüşten salçaya kadar uzanan birçok seçenek mevcut. Tabi ki Şanlıurfa’nın vazgeçilmezi olan Balıklı gölü de gezmeyi ihmal etmiyoruz. Şehir turumuzu tamamladıktan sonra midemizin sesini dinleyerek Vilayet konağını arıyoruz. Dön sağa, dön sola kime sorsak kimse bilmiyor. Nihayet arama çalışmalarımız sona eriyor, öğreniyoruz ki vilayet konağının adı değişip Cevahir Konukevi olmuş.  Havanında güzel olmasını fırsat bilip hemen bahçedeki bir masaya oturuyoruz. Garsonlar gayet ilgili, ortaya her zamanki gibi karışık kebap söylüyoruz. Olmazsa olmazımız bostana salatası ve çiğ köfte. Burada çiğ köfteyi kişiye özel yoğuruyorlar. 15-20 dakika içerisinde çiğ köfteniz hazır. Çiğ köftenin rengi isottan dolayı biraz koyu ve tabii ki acı. Buranın patlıcan kebabını özelikle tavsiye ederim. Patlıcan patlıcan değil sanki lokum mübarek, daha bıçağınızı değdirmeden kabuğundan ayrılıyor.  Tuzlu faslımız bittikten sonra güzel bir çay ve yanında meşhur şıllık tatlımız geliyor. Şıllık tatlısı klasik krebin şerbet ve cevizle buluşmasından oluşuyor. Cevahir Konukevi

Karışık kebap 


Karışık kebap 


Çiğ köfte
Yemeğimizi bitirdikten sonra konukevini gezip, kendimizi sokaklara atıyoruz. Şimdi alışveriş zamanı.  Biraz yerel kıyafet,  biraz isot alıp alışverişimizi tamamlıyoruz. Ve dönüş yolu…0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter