KÜÇÜK EV ÇİĞ BÖREK

Çiğ börek sevmeyenler parmağını kaldırsın. Allahın aşkına benimkide soru dimi. Çiğ börek sevmeyen var mıdır? Ben kendi adıma konuşayım, daha doğrusu yazıyım, ben bu çiğ böreğin hastasıyım (Ayhan Sicimoğlunu anmadan geçmeyelim dimi) Evet gelelim çiğ böreğin faydalarına. Bu lezzeti Tatarlar çok güzel yaparlar. Ne şanslıyım ki kayınvalidem de Tatar olunca, bu lezzeti canımız isteyince tadıveriyoruz. Ee şimdi siz bana haklı olarak diyeceksiniz ki madem canın isteyince tadıyorsun, ne diye dışarıda çiğ börek yiyorsun? Hemen cevap veriyim sizler için yiyorum.

Biraz araştırmadan sonra nihayet çiğ börek yemek için sokaklardayız. Yolumuz bu kez Şehremininden geçiyor. Küçük ev diye bir yer. Gerçekten de adı gibi küçük. Bir oda içinde üç masa, lavabo ve birde kasa var. Pazar günü gittiğimiz için nispeten tenhaydı diyeceğim; ama bir anne ve oğlu çiğ börekleri mideye indiriyordu. Biz kalktıktan sonrada bir çift geldi.

Neyse biz oturur oturmaz hemen siparişimizi verdik. Ayran ve çiğ börek. Küçük Ev Çiğ Böreğin sahibi olduğunu öğrendiğimiz Kahraman bey, kaç tane efendim diye sorunca, bizde kısa süreli bir sessizlik oldu kaç desek acaba diye. Sen bize ilk fasıl 6 tane getir bakalım, açılış yapalım dedik. Derken ayranlarımız geldi. Ayranlar plastik kutuda değil, tam sevdiğim gibi çam şişede. Ve altın sarısı, mis gibi kızarmış çiğ böreklerde geldi. Sıcak sıcak mideye inmeye hazır ve nazır bekliyor. Çiğ böreğin hamuru ince açılmış; fakat iç malzemesi biraz az gibi; ama tadı güzeldi bir de sulu suluydu, ısırdıkça suyu akıyordu.


Hem yiyip hem düşünüyordum valla ne kadar ince açmış Kahraman Bey hamuru, bravo valla. Acaba mutfağa girmek yasak mı derken kendimi mutfakta buldum. Aman birde ne göreyim; meğer bununda makinesi varmış. Sen hamuru hazırlıyorsun, beze yapıyorsun. Sonra da resimde görüldüğü üzere makineye koyup inceliğini ayarlıyorsun.Neyse yedik içtik. 1 hafta aç durmanın acısını feci çıkarttım. Kaç tane yedin diye soranlara cevap vermeme hakkımı kullanıyorum. Kıssadan hisse Küçük Ev Çiğ Börek gerçekten güzel, çiğ börekleri de güzel. Tek kötü yanı havalandırma olmayışı; zira kokuya karşı hassas biriyseniz, doğal çiğ börek parfümüne razı olun, afiyetle kalın.

 
Adres: Şehremini Mah. Ziya Gökalp Sok. No:40/B Çapa İstanbul. Telefon: 0212 585 7500

 


2 yorum:

 1. Merhaba;
  Küçük Ev Çi Börek Taşındı,Yeni adresimiz eski dükkanımızın yan sokağında 250 metre ileride solda çukurbostan parkının hemen yanında.

  Açık Adres:Şehremini Mah.Ziya Gökalp Sk. No:40/B ÇAPA / FATİH

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Gerekli adres değişikliği yaptım.

   Sil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter