SİİRT ŞEREF BÜRYAN

Ne zamandır büryanın methini duyuyordum ama bir fırsatını bulup ta bir türlü tadamamıştım. Hemen bir fırsat yaratılıp, yolumuzu Fatih Kadınlar Pazarına düşürdük. Öncelikle Kadınlar Pazarı Unkapanı’nın karşısında Zeyrekte bulunuyor. Burada daha çok Siirt, Bitlis ve Vanlı vatandaşlarımız yaşamakta.  Buranın adı Kadınlar Pazarı ama ortada inanın ne Pazar var nede kadın. Sayamadığın kadar kebapçı, büryancı birde kasap var.


Şöyle meydanda kısa bir tur attıktan sonra nerede yemek yesek diye dolanırken, tercihimizi Siirt Şeref Büryandan yana kullandık. Büryancıya adım atar atmaz, ocağın yanında sıra sıra dizilmiş büryanlar arzı endam ediyordu. İlk kat kalabalık olunca, ikinci kata, hemen cam kenarındaki masaya yerleştik. Menü sade, çok fazla seçenek yok. Zaten bizde buraya, büryan yemeğe geldik fazlasında gözümüz yok. İlk önce ortaya acılı ezme söyledik. Ezmenin acısı yerindeydi, kıvamı tamdı fakat içine ne baharatı attılar bilmiyorum ama keskin bir koku vardı. Arkasından Siirt köftelerimiz ve perde pilavımız geldi. Siirt köftesi herkesin bildiği haşlanmış içli köfteye benziyordu, şeklide yassıydı. Perde pilavı ise gayet doyurucuydu. Bir porsiyon perde pilavı ile iki kişi rahat doyar. Tavuğu, bademi boldu fakat içindeki pirinç karışıktı. Bu da pilavın lapa olmasını sağlamıştı.

Bakır kasede ayran 


Acılı ezme salata

Siirt köftesi

Perde pilavı
Biz bunları yerken, garson büryanlarımızı getirip masamızı şereflendirdi. Şimdi meşhur büryanı tatma vaktiydi. Burada büryan iki şekilde servis ediliyor. İster büryanı kemiksiz ister kemikli tarafından seçip yiyebiliyorsunuz. Ben kemikleri sıyırmakta zorlanırım diyerek kemiksiz sipariş verdim ki büyük bir hata yaptığımı anladım. Çünkü kemikli olan et daha yağlıydı ve altıdaki pide daha yumuşamıştı. Fakat kemiksiz olan büryan bana daha kuru geldi. Neyse büryanımızı yiyip bir yandan da bakır kâsede servis edilen ayranımızı lüplettikten sonra bize müsaade deyip mekanı terk ettik. Son söz olarak büryan değişik bir tat, ben bir kere tadım hakkımı kullandım darısı sizin başınıza.

Kemiksiz büryan

 

Kemikli büryan

Adres:  Hüsambey Mah. İtfaiye Cad. No:4 Fatih İstanbul. Telefon: 0212 635 8085


0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter