Mini Köşk

Bir pazar günü daha yollara düşüyoruz, bu kez lezzet yolumuz İzmit’ten geçiyor. Olurda bir gün sizinde yolunuz İzmit’e düşerse, Kandıra yolu üzeri, İzmit çıkışında Mini Köşk’e uğramanızı tavsiye ederim. Mini Köşk 1999 yılında kurulmuş, civarın en iyi müesseselerinden biri.

Midemiz zil çalmaya başlamıştı ki, Mini Köşk’e attık kendimizi. Nasılsa saat 4, pek fazla kalabalık yoktur, rahatça yemek yeriz diye düşünürken, kapıda sıra bekleyen insanları görünce, eyvah şimdi yandık dedik. Ve bizde paşa paşa sıraya girdik! Kapıdan içeri girdiğiniz anda sizi kasap bölümü ve tabiî ki kasap karşılıyor. Kasap istenilen siparişleri taze taze hazırlayıp, pişirmeye gönderiyor. Derseniz ki ben buranın etlerini çok sevdim. O zaman eve giderken kasaba hazırlattığınız etleri de alabilirsiniz.

Meraklı gözlerle etrafı izlerken, bir yandan da oflayıp puflarken, birden sıranın bize geldiğini ve masanın hazır olduğu haberi gelince, sırada bekleyenlere kolay gelsin deyip, masamıza yöneliyoruz. Şimdi sipariş zamanı.  Menüye bakma ihtiyacı duymadan Mini Köşkün spesiyali olan köfteyle açılışı yapmaya karar veriyoruz. Hemen köfte ve piyazımızı söylüyoruz.  İnşallah çok fazla beklemeyiz derken, ana yemekten önce aperatifler masamızı şenlendirmeye başlamıştı bile. Masamıza ilk önce biber sosu, kızarmış Trabzon ekmeği, bal ve üstünde bir parça tereyağı geliyor. Tereyağı yerine kaymak olsa daha iyi olurdu sanki. Balın hazır bal olmadığı tadından belliydi, aroması çok güzeldi. Biber sosu ise hazır değil, ev yapımına benziyordu. Açlığımızı bastırmak için kızarmış ekmeğin üzerine biraz bal sürüp yedik. Tam yoldan çıkıp, ikinci dilime geçiyordum ki köfte, güveçte yoğurt ve piyazın bize yaklaştığını gördüm. Lezzet patlamasına az kalmıştı.

Köftelerin ebadı büyük olunca tabak hem göze hem de mideye hitap ediyor. Köfteler bildiğimiz kasap köftesi olup içine konulan baharatının, ekmeğinin kıvamı çok güzel ayarlanmış. Ustada köfteyi güzel pişirince ortaya enfes bir köfte çıkmış.  Köftenin yanında garnitür olarak domates ve közlenmiş biber vardı. Keşke domatesi de közleselermiş. En azından bibere arkadaşlık ederdi diye düşünmeden edemedim. Masadaki diğer mükemmel lezzet ise güveç kasede yoğurttu. Kaymağı, tadı, her şeyiyle harikaydı. Tam bir şifa kaynağı.Köftelerimizi mideye indirdikten sonra sıra tatlı faslındaydı. Tuzlular fazlasıyla damağımızda güzel bir tat bırakmıştı. Bakalım tatlılar içinde aynı şey geçerli olacak mıydı? Tatlı seçenekleri fazla. Fırın sütlaç, kabak tatlısı, burma kadayıf ve ekmek tatlısı var. Hangisini yesek diye düşündükten sonra tercihimiz ekmek tatlısı ve burma kadayıfından yana oldu. Açıkça söylemek gerekirse burma kadayıf vasattı. Ekmek tatlısı ise bol şerbetliydi. Bence şerbeti fazlasıyla karamel kıvamındaydı. Karamel tadını sevenler mutlaka beğenirler. Açıkçası ben fazla beğenmedim.


Tatlılarımızı da yedikten sonra, daha fazla oyalanmadan kalkmaya karar verdik. Sonuçta hala sırada bekleyen insanlar vardı. Kalabalığın yoğun olduğu bir günde gitmiş olsak bile Mini Köşkten genel anlamda memnun ayrıldık. Garsonlar son derece alakadar olmakla birlikte hızlı servisleriyle, arı gibi çalışıyorlardı.  Bir daha yolumuz oralara düşerse, gözüm kapalı Mini Köşkte bir mola verebilirim.

Adres: Yeni Kandıra Yolu Üzeri Çayırköy Mevkii İzmit. 
Telefon: 0262 367 4192


3 yorum:

  1. İzmit'e yolum düştüğünde mutlaka uğramaya çalışacağım yerlerden bir tanesi. Ekmek tatlısına bayılırım. fotoğrafta bahsettiğiniz ekmek tatlısını şerbetinin karamelize olmasını bende pek sevmiyorum. Bugüne kadar yediğim en güzel ekmek tatlısını Afyon İkbal mutfağında yemiştim. Fotoğraflar ve anlatımınız gayet güzel. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. gelmek nasip olmadı ama bi gun yolum düşerde gelirim umarım cok begendimm...

    YanıtlaSil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter