ABAY KONYALI

Hani bazen insanın canı evde yemek yapmak istemez de, dışarıda bir şeyler atıştırmak ister ya işte bende tam böyle bir ruh hali içerisindeyken, Bay Konyalıya düşürdük yolumuzu. Adından da anlaşılacağı üzere Bay Konyalı, Konya mutfağının eşsiz lezzetlerini sunan bir lokanta. Burasını yakın bir zaman önce, sevgili arkadaşlarımız Yeliz ve Akın sayesinde keşfettik. Onlara da buradan bir teşekkür ediyor ve  hemen Konya mutfağının o nefis lezzet turuna geçiyorum.

Biz buraya ilk gittiğimiz de adı Konyaliteydi, fakat son gittiğimizde adının Bay Konyalı olarak değiştiğini öğrendik. Hemen bir not düşeyim lokantada sadece isim değişikliği yapılmış, sahibi Erdoğan Bey yine işin başında. Neyse konuyu fazla dağıtmayalım dimi? Burası Beylikdüzü sanayi sitesinin hemen girişinde yer alıyor. İstanbul’da birçok Konya mutfağı olmasına karşın burayı diğerlerinden ayıran bir özellik ki bana göre önemli bir özellik, kullanılan tüm malzemelerin etinden, ununa, yoğurduna kadar Konya’dan gelmesi.
Abay Konyalıya girer girmez, kapıda sahibi Erdoğan Bey bizi karşılıyor. Sanmayın ki bize torpil geçiyor. Her gelen müşteriye aynı nezaket sunuluyor.

Hemen masamıza kuruluyoruz. Siparişlerimiz belli. Konya mutfağının eşsiz lezzeti bamya çorbası. Ama o da ne! Maalesef bitmiş. Oysa yol boyunca şöyle ekşi, bol tereyağlı çorbanın hayalini kurmuştum. O hayaller buhar olup uçuyor, şansımı mercimek çorbasından yana kullanıyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın mercimek çorbası da en az bamya çorbası kadar lezzetli. Et suyuyla ve tereyağı ile yapılmış az mercimek çorbasının tadına bakıp, bir etli birde sebzeli ekmek söylüyoruz.


Ekmekler, usta ellerde açılıp, fırında pişe dursun. Buranın olmazsa olmazı tandırından yarım porsiyon ortaya söyleyip, mideye indiriveriyoruz. İnanın buraya sadece tandır yemek için bile gelinebilir. Tandır, tırnaklı pidenin üzerinde, pirinç pilavı ile servis ediliyor. Et kuzu eti olunca lokum gibi yumuşacık, ağızda dağılıyor.
Yarım porsiyon tandır bir varmış bir yokmuş misali bitiverince, garsonlar masamızı düzeltmeye geliyorlar. Masadaki peçetelikler peçete işlevini bir kenara bırakıp, sehpa vazifesine geçince, anlaşılıyor ki etli ekmekler yolda. İncecik açılmış hamurun üzerinde bol et ve kaşar peyniri. İşte karşımızda etli ekmek. Hafif soğumasını bekleyip, iştahla etli ekmeğimizi ve tabii ki kendilerinin yaptığı bol köpüklü ayranı yudumluyoruz. Bir yandan da ya neden böyle güzel şeyler kilo aldırır ki diye düşünüyorum. Çorbamızı içmiş, pidelerimizle birlikte ayranımızı da höpürdetmiştik. Sırada ne vardı? Tabiî ki tatlı.


Fırın sütlacımız daha yeni fırından çıktı, verelim mi bir porsiyon deselerde. Konya mutfağına özgü, nefis bir tatlı olan saç arası istiyoruz. Saç arası, kol böreğinin içine fındık yada fıstık koyulup, şerbetlenmiş halini andırıyor. Konya da ramazan ayında sıkça yapılan bir tatlıymış. Anlayacağınız Konya mutfağının olmazsa olmazı. Neyse bu kısa bilgiden sonra tatlımız nihayet geliyor. İçi fındıklı olup, üzerine antep fıstığı birde kaymak koymuşlardı. Bence dışına serptikleri antep fıstığını içine de koysalar daha iyi olurdu diye düşünerek tatlıyı mideye indiriyoruz.


Lezzetli, güzel bir o kadarda güler yüzlü bir personele sahip Abay Konyalıdan biz memnun kalarak ayrılıyoruz. Konya mutfağının bu eşsiz lezzetlerini tatmak istersen hemen adresi yazıyorum.Adres: Birlik Sanayi girişi Keleşoğlu Plaza no: 106\6 Beylikdüzü İstanbul. Telefon: 0212 876 42420 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter