EKSPRES İNEGÖL KÖFTECİSİ

Ne zamandır kardeşimin anlata anlata bitiremediği, mutlaka gitmen lazım diyerek methini çok duyduğum ama bir türlü fırsat yaratıp da gidemediğim bir mekân olan Ekspres İnegöl Köftecisine nihayet kardeşimin seferberliği ile gitme şerefine nail oldum. Bakalım anlatılan kadar var mıymış diyerek bir cumartesi günü köfte yemek için Ekspres İnegöl Köftecisinin kapısından içeri girdik. Buranın hem esnaf lokantası hem de günümüz fast food tarzı bir havası var.

Mekân geniş ve ferah. Kalabalık olunca garsonlar vızır vızır çalışıyor. Hemen birkaç merdivenle, asma kat gibi yapılan ikinci kata çıkıp, boş bir masaya oturduk. Menü de İnegöl köfte, kaşarlı köfte, piliç ve kuzu şiş mevcut. Biz buraya köfte yemeğe geldik diyerek bir buçuk porsiyon İnegöl köfte söyledik. Köfteleri beklerken ilk önce ortaya piyaz geldi. Kuru fasulyeler güzel pişmiş, ilave olarakta üzerine ince kıyım soğan, yeşillik, domates birde yumurta koymuşlardı. Biz piyazı bol soğanlı istedik. Arzu ederseniz soğansızda getirebiliyorlar.Piyazın arkasından ortaya köftelerle beraber yenmesi için kırmızıbiberli sos geldi. Birçok köftecide genelde köftelerin yanında salçalı sos sunulurken, buradaki sos salça gibi katı değil sıvıydı. Ve biz köfteler gelene kadar taze ekmeğimizi kırmızıbiberli sosa banarak yemeğe lezzetli bir giriş yaptık.


Aman daha fazla yemeyelim, köftelere yer kalmayacak derken İnegöl köftelerimiz geldi. Daha köftenin tadına bakmadan burası benim için geçer not almıştı. Neden diye sorarsanız, köftelerin yanına garnitür olarak patates kızartması konulmuştu. Şuanda çoğu restaurantta, patates kızartmaları hep hazır patates. Mübarek saman gibi tadı var. Fakat burada patates bizzat elde soyulup, kızartılmıştı ve tabağa laf olsun diye üç, beş tane konulmamıştı. Bayağı tabak dolusu patates kızartmasıydı servis edilen. Ve kardeşimin tabiriyle bunlar hazır patates değil, anne patatesiydi. Patatesten geçer not alan bir yer, köfteden almaması mümkün mü? Bence değil. Çünkü köfteler bir harikaydı. Tadı, baharatı yerinde olup pişirilirken kurutulmamıştı. Afiyetle köfteleri ve patatesleri, biberli sosa batıra batıra yedim. Diğer bir güzellik ise ayrandı. Onu da es geçmeyeyim. Burada hazır patates olmadığı gibi ayranda hazır değildi. Günlük Manyastan gelen yoğurtla yapılan açık ayranın tadı ise anlatılmaz, içilir cinstendi. Ayran içtiğim için yoğurt söylemesek de, buranın yoğurdunun da hatırı sayılı bir namı varmış.


Köftelerimizi yedikten sonra hesabımızı isteyerek Ekspres İnegöl Köfteden ayrıldık. Çok fazla yediğimiz için tatlı olayına girmedik ama arzu ederseniz Kemalpaşa tatlısı ve kadayıf tatlısı mevcut.  Olurda sizinde canınız İnegöl köfte çekerse ve Anadolu yakasındaysanız, şiddetle burayı öneririm.

Adres: Muvakkithane Cad. No:13/A Kadıköy - İstanbul. 
Telefon: 0216 336 1520

2 yorum:

 1. ellerine sağlık canım, valla ilk defa duyuyorum burayı, denemek lazım. patates konusunda ben de çok hassassım, bayıldım kardeşinin anne patatesi yorumuna :)

  http://tuzvekarabiber.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel bir patates ve köfte yemek istersen tavsiye ederim.

   Sil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter