MİHMAN ORTA ASYA SOFRASI

Değişik tatlar keşfetmek için yine midemizin sesini dinliyoruz. Bu kez yolumuz bir arkadaş tavsiyesi üzerine Mihman Orta Asya Sofrasına düştü. Mihman Orta Asya Sofrası, eski Fatih Evlendirme Dairesi yanında olup, 3 katlı bir binada hizmet veriyor.
Giriş katı dolu olduğu için bir üst kata çıkıyoruz. Burası krem üzerine varaklı masa ve sandalyelerden oluşan sanki bir evin salonunda yemek yiyormuş gibi dekore edilmiş. Hemen köşedeki boş masaya yerleşiyoruz, derken güleç yüzlü Özbekistanlı olduğunu öğrendiğimiz, garsonumuz elindeki menüyle bize hoş geldiniz diyor.  Fakat menüde o kadar fazla yemek seçeneği var ki ne yiyeceğimizi şaşırıyoruz. Kısa bir kararsızlık anından sonra midemin gurultusuyla kendime geliyorum ve buraya ilk defa geldiğimizi söyleyip, yardım istiyoruz. Ve en sonunda azar azar her şeyden tatmak istediğimizi söylesek de bu imkânsız oluyor, çünkü menüdeki her şeyi tadarsak sonumuz mide fesadı teşhisiyle hastanelik. En sonunda damak zevkimizi güler yüzlü Özbek garsonumuza bırakıp, masaya gelecek olan yemekleri beklemeye başlıyoruz. Buranın âdetine göre ilk önce masaya bir tabak kabuklu badem ve bir demlik yeşilçay geliyor. Bir iki tane badem alalım derken bir baktık ki badem tabağını silip süpürmüşüz.


Neyse ki güler yüzlü garsonumuz elinde bir kase yoğurt ve mantı ile masamıza geldi.  Mantının şekli biraz iricene olup, buharda pişirilmişti. Mantını içindeki kıyma gayet boldu. Burada yemekleri biranda servis etmiyorlar. Bir yemek bitince diğerini servis ediyorlar ve dolayısıyla her şey sıcak yeniliyor.


Neyse mantımız bittikten sonra, meşhur Özbek pilavı, Kaşgar kebabı ve Buhara kebabı servis ediliyor. Özbek pilavı gerçekten çok güzeldi. İçine koyulan havuç, kuzu etleri ve baharatların kıvamı yerindeydi, daha ilk kaşıkta tam bir lezzet patlaması yaşamadım dersen yalan olur. Tadına bakılma sırası kebaplardaydı. Buhara kebabı (Bukhara Kebap) bizim Urfa kebabını andırıyordu. Fakat çok kuruydu sanırsam eti ateşte fazla tutmuşlardı ve içindeki yağlar kurumuştu. Kaşgar kebabı ( Kashgar Kebabı) ise baharatlarla marine edilmiş kuzu şişe benziyordu. İyi pişirilmiş ve etler kurumamıştı. Açıkçası etlerde biraz hayal kırıklığına uğramadık dersem yalan olur.
 


   


Mihman Orta Asya Sofrasına bir şans daha verebilirim en azından menüdeki diğer yemekleri tatmak için. Etler dışında her şey güzeldi özellikle Özbek pilavı en beğendiklerimin başında geldi. Eğer sizde değişik mutfakların yemeklerini denemeye açıksanız Mihman size göre.


Adres: Kemalpaşa Mah. Gençtürk Cad. No:65 Fatih-İstanbul. Telefon: 0212 526 0803

4 yorum:

 1. mekanlardaki fiyatları da yazsanız daha aydınlatıcı olur. iyi gezmeler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tavsiye için teşekkür ederim, dikkate alıcam...

   Sil
 2. Selam ben Ebru Instagram'dan.Yediğiniz mantıyı vaktiyle Tataristan'da yaşamış bir arkadaşım hemde özel tenceresinde yapmıştı ve gayet lezizdi. Özbek pilavını da bir düğünde tattık. Sizin anlatımlarla da İstanbul'a gittiğimizde kapı kapı ziyaret ettiğiniz restaurantları arayacağız galiba .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mantı gerçekten çok güzeldi. Sulu suluydu. İstanbul'a geldiğinizde inşallah görüşürüz, birlikte ararız:)

   Sil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter