ANTEPLİ MİLLİ USTA


Sıcağı sıcağına yazı buna derler herhalde, bir çırpıda gittim, yedim ve yazıyorum. Aferin bana.  İşten eve gelince, hafta sonu şerefine tabi benim tembelliğimi de kenara koyarsak, dışarıda yemek yiyelim diyerek; attık kendimizi dışarı. Daha önceleri birkaç defa gidip, memnun kaldığımız Antepli Milli Ustaya gidelim dedik. Burasını yine evde yemek yapmaya üşendiğim bir gün keşfetmiştik. Şimdi bir kez de sizin için keşfediyorumJ
Öncelikle mekan öyle ahım şahım büyük değil. Çok fazla lüks bir şeyde beklemeyin. Sanayi mahallesine yakın olunca, gündüzleri vızır vızır çalışıyorlar. Adından da anlaşılacağı üzere, menüde kebaplar, pide çeşitleri, lahmacun ve tatlılar var.
Açlık hat safha da olunca, istikamet masa oldu. Oturur oturmaz hemen siparişler verildi. En zor kısmı beklemek. Malum hava soğuk sıcak bir çorba iyi gider diyerekten ilk siparişimiz olan Antep usulü kelle paça söyledik. Kelle paça çorbasına kırmızılık yakışır, o kırmızılıkta acının görüntüsüdür. Maalesef acı sevmeyen ben,  çorbayı acısız isteyince, görüntü al değil beyaz oldu. Ama önemli olan tadı değil mi?
Kelle çok güzel haşlanmış, etler kemikten bir güzel sıyrılmıştı. Çorbanın içine koyulan az sarımsakta güzel bir tat bırakmıştı. Dumanı tüten çorbayı, bir çırpıda bitirdik.Masamız yavaştan şenlenmeye başlamıştı. Genellikle ayranı kapalı olarak tercih etsem de buranın açık ayranını çok seviyorum. Bol köpüklü, az tuzlu favorim.


Salata ise bol nar ekşili, sumakla tatlandırılmıştı. İçine soğan, maydanoz, salatalık, domates ve roka doğranmıştı.


Gelelim çiğ köfteye, tam bir şölen havasında olan çiğ köftenin süsü püsü yerindeydi maşallah. Bir porsiyonda 12 sıkım bulunan çiğ köfte, etsiz hazırlanmasına rağmen tadı etli gibiydi. İçine konulan bulgur kıtırlığını kaybetmiş. Ağza gelmiyordu. Yalnız tek kötü yanı, içine konulan soğanlar fazla büyük doğrandığından ağza geliyordu. Üzerine konulan göbek yapraklarının üzerine nar ekşisi ve isot serpilmişti.  Nar ekşisi, çiğ köftenin üzerine akmış ve çok güzel bir tat bırakmıştı.


Salata faslını geçip ara sıcaklara sert bir giriş yaptık. Lahmacun olmazsa olmazımız. Fındık lahmacunun içi bol hazırlanmış. Hani bazı yerlerde bol maydanoz, bol soğan, az kıymadır ya. Burada ustam lahmacunun hakkını vermiş. Sarımsağı, soğanı, maydanozu ve tabii ki kıyması boldu. Tadı da harikaydı.


Bulgurla yapılan her şey kabulüm, yemekten hiç bir zaman bıkmam herhalde. Bulgurla hazırlanan içli köfte ise en büyük favorim. İçli köftenin dışı bulgurdan yapılsa da iç malzemesi farklılık gösterebiliyor. Şuana kadar içi antepfıstıklı, cevizli yemiştim ama susamlı hiç yememiştim.  Buradaki içli köftenin dışı çıtır çıtır, içi kıymalı, susamlıydı. Pişirilirken çok fazla içine yağ çektirilmemişti.  


Finale doğru yaklaşmıştık, o zaman sırada ne vardı? tabii ki ana yemek.  Şaşalı görüntüsü, yutkunmamıza sebep olmuş, bir an önce yemek için sabırsızlanmıştık. Geniş bir saçın içine karışık kebap hazırlatmıştık. İçinde yok yoktu hani. Başlangıcı patlıcan kebabıyla yaptık. Güzel bir patlıcan kebabının esası; etli patlıcanın iyi közlenip, iyi terletilmesiyle anlaşılır. Burada tattığımız patlıcan kebabı iyi közlenmiş fakat ızgaradan alınıp hemen servis edilmişti. Bu yüzden biraz zor kabuğundan ayrılıyordu. Urfa kebabı ise güzel güzel pişmiş, kurutulmamıştı. Pul biberli sosla hazırlanan lavaşın arasına koyup, mideye indirdikJ tavuk kanatları ve tavuk şişler sosa yatırılmış, bu yüzden de lokum gibi yumuşaktı. Son olarakta çöp şiş, etin ebadı ne çok ufak ne de çok büyüktü. Bazı yerlerde çöp şiş çok ufak et, büyük parça yağ olarak sunulsa da burada yediğimiz çöp şiş az yağlıydı. Kebapların yanına dekor amaçlı değil bizzat mideye indirilmek suretiyle lahmacun koyulmuştu. Ana yemek öncesi yediğimiz fındık lahmacun ne kadar bol etliyse de, dekor lahmacun o kadar etsiz, bol soğanlıydıJ


Yedik, içtik ve yazdık. Yine bir lezzet şöleninin sonuna geldik, sayın okuyucular. Bir sonraki post’a kadar takipte kalınJ


Unutmadan yemek ne kadar önemliyse, hesapta bir o kadar önemli dimi? Yediklerimize 58 TL hesap ödedik.
Adres: Cumhuriyet Mahallesi Gürpınar Yolu Keleş Plaza Altı No:11 Beykent Beylikdüzü.

Telefon: 0212 872 63 60

1 yorum:

 1. Merhaba Pınar :)

  Onca yazıyı pas geçip, doğrudan Antep yazısına yorum yazacaktım, ama Antepli olduğum hissi oluşabilir diye vazgeçtim :)))

  Karafakiden'i ziyaret ettiğin için teşekkür ederim Pınar :) Bu sayede seni ve bu keyifli blogunu tanımış oldum.

  İmam Çağdaş'a giremedim diye üzülme, İstanbul'da çok daha kaliteli kebaplar yiyorsun, emin olabilirsin. Ama Halil Usta iyi bir et pişiricisidir; bir fırsatın olursa yine git derim :)

  Konaklamak için Anadolu Evleri'ni tavsiye edebilirim. Gezip gördüğün o konaklardan birinde gece geçirmek gerçekten güzel :)

  Ve evet, akşam vakti gezinmek için hiç uygun bir yerde değilim :)))

  Sevgiler!

  YanıtlaSil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter