BİRİ OĞLAK ÇEVİRME Mİ DEDİ? O ZAMAN ÖMER USTAYA BUYRUN…


Nisan mayıs ayları geldi mi her yeri yeşillikler, çiçekler basar, hava tam keyif çatma, mangal yakma, piknik yapma kıvamına döner. Bunların yani sıra kuzular, oğlaklar etrafa çıkmaya baslar. İste bizde böyle bir hissiyat içindeyken kendimizi Kırklareli istikametinde yol alırken bulduk.


 
 
Simdi siz diyorsunuz ki, mangala pikniğe kıran mı girdi İstanbul’da da, Kırklareli’ne yol aldınız. Hemen kısa bir özet geçiyim, gecen sene yolumuz yine oralardan geçtiği vakit Pınarhisar taraflarında oğlak çevirmesiyle ünlü Sütlüce köyünde çevirmeci Ömer Ustanın methini çok duyduk fakat gittiğimiz zaman kapı duvar halde bulduğumuz Ömer Usta, meğersem sadece oğlak mevsimi açarmış, tabi biz gittiğimizde oğlak hak getire olunca, derin bir üzüntü halinde oradan ayrılmıştık ve ayrılırken de buraya bir daha gelmeliyiz diyerek evin yolunu tutmuştuk. Günler, aylar su misali geçmiş biz yine oğlak uğruna yola revan olmuştuk. Bu sefer ilk durağımız Tozaklı köyündeki Selim Amcanın köfte tadımı oldu, bunu bir sonraki yazımda bahsedeceğim inşallah. Şimdi sırada Ömer Ustanın meşhur oğlağı var.
Evet dere tepe düz gittik, Kırklareli’ne geldik, oradan Pınarhisar’a yol alınca Sütlüce köyündeki Ömer Ustayı bulduk. O kadar nam salmış ki kime sorsanız gösterir. Girişi biraz tuhaf fakat içeriden bahçe kısmına geçince, yeşillikler içerisinde tahta masalardan birine oturuverdik. Bu arada buranın hem aile yeri hem de damsızların takıldığı yeri var. Tabi ki biz aile yerine oturduk. Masaya otur oturmaz, kasaplarda alınan etleri sarmak için kullanılan yağlı kağıt, Amerikan servisi niyetine önümüze serildi.

 
 
Masaya ilk gelen tazecik sarımsak ve taze soğanlar oldu. Ekmeğin arasına koyduğum taze soğanı ilk açılış olarak ağzıma attım.

 
Arkadan gelen bir kase yoğurt ise hazır yoğurtlardan değildi. Halis muhlis doğal, ev yapımı yoğurttu. Hani al ekmeği bandırarak ye kıvamındaydı.

 
Salata ise az ve yeşillik salatasıydı.

 
Derken buraya geliş amacımız olan oğlak, masamıza gelmişti. Etlerle aram iyidir ve daha önce oğlak eti yemeyen ben, biraz oğlağa karşı ön yargılıydım. Varsayım mıdır yoksa aslı astarı var mıdır bilmem ama hep hafızam da aman oğlak yerken dikkat et miden bozulabilir cümlesi hiçbir zaman aklımdan çıkmamıştır.
Oğlak masaya kağıt içinde servis edildi, pek fazla kibarlık yapmaya gerek yok diyerek, daldık oğlağın içine. Oğlak kemiklerinden ayrılmış, derisiyle birlikte parçalanarak getirildi. Etin kimi yerleri yumuşacıkken kimi yerleri de lifliydi. Herhalde oğlak etinin özelliği bu olsa gerek diyerek yemeye devam ettik. Bu arada burada porsiyondan ziyada kaç gram ya da kilo isterseniz o kadar getiriyorlar. Yani herkes yeme kapasitesine göre kendini bilir di mi? Unutmadan söyleyeyim, burada oğlak dışında başka bir şey yok. Ya oğlak yiyeceksiniz ya oğlak.

 
Genel anlamda oğlak etine önyargılı yaklaşsam da aman midemi bozmayayım korkusunu üstümden attım. Sonuçta maşallah sapasağlamım. Oğlak eti kuzu etine benziyor ve kokusuz, hani bazıları der ya, koyun kokuyor diye, işte oğlak etinde böyle bir durum yok. Taze ekmeğin arasına koyarak, birde yoğurt kaşıklayarak yenirse değmeyin keyfinize.
Biz gezenyer ekibi olarak gittik, yedik ve sonuçta beğendik. Hafta sonları kalabalık olan Ömer Usta’dan memnun kaldık. Sizde güzel bir hafta sonu geçirmek, temiz hava bol gıda felsefesiyle Trakya’ya açılın, köylerde kaybolun. Sonrasında da güzel bir ziyafet çekin.


 
Adres: Sütlüce Köyü, Pınarhisar, Kırklareli
Telefon: 0532 721 1786 

5 yorum:

 1. Pinarcim, agzim acik ve sular aka aka baktim fotograflara... Biz daha bir erik zamani Istanbul'a gelmeyi basaramadik ama, umudum var yakalarsam Kirklareli'de sart oldu:) Böyle kacamaklar, kalbin ya da midenin götürdügü yere gitmek iyidir:) en güzelini yapmissiniz, ayaginiza saglik:)
  Sevgiler,
  Serap

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, inşallah tez zamanda İstanbul'a gelirsin de, tatmak kısmet olur. Evet haklısın bazen böyle kısa mide lezzeti kaçamakları güzel oluyor:)

   Sil
 2. Sizinle beraber olmayı çoook isterdim :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa bir ayarlayıp gidemedik beraber, ne güzel löpletçektik oğlakları:)

   Sil
 3. Kuzu etinin yerini tutmaz.

  YanıtlaSil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter