BİNBİR PINARLI İDA DAĞINDAN GELEN SAĞLIK, KANYON ZEYTİN


Hep yemek mekanlarını yazacak değiliz dimi? Biraz da beğenerek tükettiğimiz ürünlerden bahsedelim. Aslında bu yazım hem teşekkür hem de bilgi vermek amaçlı yazılmıştır. Çok mu resmi bir giriş yaptım ne?

Kendimi bildim bileli bizim eve zeytinyağından başka yağ girmemiştir. Mısırözü, ayçiçeği yağı, fındık yağı, margarin. Yok, yok, hiçbiri halis muhlis zeytinyağının yerini tutamaz. Evet, tereyağının muhteşem kokusu ve tadına haksızlık etmek istemem ama talihsizlik bu ya, eşim tereyağlı hiçbir şeyi ağzına sokmadığı içinde, evde zeytinyağı başköşede yerini almıştır her zaman. Hele kızarmış ekmeği, kekikle süslenen zeytinyağına bandırıp yemek, başlı başına bir ritüeldir.

Zeytinyağının kutsal bir sıvı olduğuna inanırım. Yıllarca yapılan ve hala yapılmakta olan araştırmalar zaten zeytinyağının ne kadar çok faydası olduğunu ispatlamıştır ki şimdi ben size burada uzun uzadıya anlatamayacağım.

Süpermarketlerde satılan bazı markaları denemişliğim vardır. Ama alışkanlık mı denir,  ne denir bilmem ama her zaman tercihim küçük veya orta ölçekli işletmecilerin yağını alıp, denemekten geçer. Nereden buluyorum peki derseniz? Her tatilde millet deniz, havuz diye tatil yaparken. Ben ve eşim hem tatilimizi yapar hem de dağ bayır zeytin, zeytinyağı veya bilumum yiyecek tadımıyla ve alımıyla geçiririz tatili.

Hatta bir ara pembe zeytinle kafayı bozmuştu. Büyük bir süpermarket’in şarküteri reyonunda pembe zeytinle başka bir zeytini karıştırıp satarlarken, ‘Lütfen bana şu pembeleri verebilir misiniz?’ deyip, kötü bakışlara ve ,’hayır’ yanıtını almışlığım bile vardır.

Bilen bilir yani burada takipçilerimden bahsediyorum, aktif olarak instagramda’da tattığım yemeklerin resimlerini paylaşırken, takip ettiğim hesaplardan biri olan Kanyon Zeytin kullanıcısıyla iletişime geçmemle, bir anda eve gelen kargoyla büyük mutluluk yaşamam bir oldu.

Heyecanla paketi açmamla, içinden tadımlık mini zeytin kavanozları ve zeytinyağlarını gören ben mutluluğu yakaladığımın anı olmuştur.  Zeytinyağı tutkunu olan biri için paha biçilemez bir durum.

 Zeytinyağı deyip geçmemek lazım, bir sürü çeşidi var. Tadına baktığım yağların başında minik şişenin üzerinde yazan 0,8 filtresiz olan zeytinyağıydı. Ekmeği bandırarak, ağzıma attığımda aldığım tat, yumuşacık ve kokusuz olmasıydı. Benim gibi tüm yemeklerini zeytinyağı ile pişirenler için, tam yemeklik diye düşünüyorum.Benim en sevdiğim yağların başında, şişenin üzerinde yazan 0,4 soğuk sıkım olan zeytinyağıydı. Daha ilk tattığımızda mis gibi zeytin kokusu, sonrasında da harika bir tat karşıladı bizi. Kesinlikle favorilerim arasındaki zeytinyağı çeşidi budur. Salata soslarında iyi bir eşlikçi olması yanında bizim gibi üzerine biraz kekik, pulbiber serpip, ekmek banmayı sevenler için harika.


 


En az zeytinyağı kadar zeytinde bizim sofralarımızın vazgeçilmezidir. Kahvaltının olmazsa olmazı desek daha doğru olur herhalde. Ama bana yeşil mi? siyah mı? Derseniz. Cevabım yeşilden yana olur. Denediğim yeşil zeytinlerden hem çizik hem de kırma yeşil zeytinler harikaydı.


 
 

 


Ben ne kadar yeşil müptelasıysam, eşimde siyah zeytin müptelasıdır. Sağ olsun Hasan Bey sırf beni düşünmeyip, eşim içinde minik bir kavanozda siyah çevirme zeytin de göndermişti. Hafif buruk ama etli tadıyla siyah zeytinde güzeldi.Benden yemesi, yazması ve tavsiye etmesi. Sizde güzel ve lezzetli zeytinyağı ve türevlerini tatmak isterseniz. Adresiniz Kanyon Zeytin olsun. Bir tık uzağınızda. www.kanyonzeytin.com

 

Adres: İskele Mah. Atatürk Caddesi Bolluk İşhanı No:5-E Altınoluk, Balıkesir

Telefon: 0266 396 2299

0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter