EV YEMEKLERİNİ SEVENLERE İTHAFEN…


Ev yemeklerini sever misiniz? Ben çok severim, ev yemeği bir başkadır. Kimi et yemekten bıktığı için tercih eder kimi de anne yemeği özlemi çektiği için tercih eder.

Daha önceden çok methini duymuştum, denemek simdi nasip oldu diyerek yolumuz bu sefer ev yemekleriyle ünlenen moda hotdog ve meze evine düştü.

Simdi siz diyeceksiniz ki ev yemeği ve hotdog ne alaka, hemen aydınlatayım beyler bayanlar. Durum şu ki, bundan 22 yıl önce sahibi Dilek Hanımın babası bu işe hotdog yaparak başlamış fakat son 5 yıldır bu işin başında Dilek hanım duruyor ve menüyü hotdogla sınırlandırmadan genişletmiş ve ev yemeklerini de katmış.

Moda'da bir apartmanın alt katında ev ortamının sıcaklığıyla döşenmiş, kırmızı pötikareli masa örtüleri ve ahşap masalarıyla sıcak bir mekan yaratılmış.

Öğlen saat 1 gibi başlayan servis maratonu, aksam 11'e kadar devam ediyor. Biz akşam yemeği için gittiğimizde, mekan kalabalıktı. Menüde ne var diye hemen kendimi mutfağa attım. Bakalım menüde neler varmış?

Zeytinyağlı fasulye, barbunya, patates salatası, kuru köfte, mücver, ciğer, etli yaprak sarma, biber dolması, domatesli makarna, bulgur pilavı diyerek liste uzuyordu.

Buranın esas özeli dediğim gibi hot dog. Karamelize soğan ve birçok sos ile hazırlanan hotdog'un soğan malzemesi kalmadığı için yiyemedim ama bir sonraki tadım için mutlaka geleceğim. Yalnız belirtmekte fayda var ki, buradaki hotdog, her büfede karşımıza çıkan sosisli ya da goralıyla alakası yok.

Bazı çeşitlerden azar azar çeşit yaptırdım. Maksat çok çeşidin tadına bakmak. Açılışı etli yaprak sarma ile yaptım. İç harcı bol kıymalı olunca, doğal olarak tadı da harika olmuştu. Ben dolmayı bol limonlu, ekşi sevdiğim için tadı tam istediğim gibiydi. Ebatları ufak olunca löp löp mideyi boyladılar.

Gelelim ciğere, sinirleri bir güzel alınmış ciğer, Dilek hanimin özel, sihirli tarifiyle yapılmıştı. Üzerine konulan taze soğan ve kimyon harika bir tat oluşturmuştu.

Yemekten bıkmam, çok severim ama evde yapmaya da üşenirim. Ne mi bu? Kadınbudu köfteden bahsediyorum. Yağını çok çekmemiş, bol pirinçten ziyade bol kıymadan yapılan kadınbudu köfte güzeldi.

Piknik sofralarının başoyuncusu, kuru köfte, kim sevmez ki? Adı gibi çok fazla kuru değildi, yağda kızartılmış köfte lezzetliydi.

 
Diğer tabağımızda bana kalırsa mezelerin en lezzetlisi, karaciğerin dostu olan zeytinyağlı enginar vardı. Tam kararında pişirildiği gibi üzerine konulan garnitürü de hazır değildi. Dilek hanim enginarı mevsiminde buldukça menüden eksik etmiyormuş.
Patates salatası ise bilinenin aksine hardalla lezzetlendirilmişti, tek beğenmediğim içine kuru soğan konulmuş olmasıydı, taze soğan tercih edilse daha iyi olurdu sanki.
 
 
Birde unutmamak lazım ki, Dilek hanımın tarifiyle yapılan özel hardal ise benim beğendiğim bir sos oldu. Acısı çok fazla olmayan ama yediğinizde genzinizi yakıp, burnunuzdan acısı çıkan bir çeşit hardallı.
 
 
Bunların yanı sıra zeytinyağlı yaprak sarmalarını da methettiler, fakat kapasite fazlası olunca başka sefere dedim.
Bu güzel yemek sofrası ev yapımı fırın sütlaç yiyerek ağzımı tatlandırdım. Kapış kapış biten fırın sütlacın son adetini yemek nasip oldu. Tadı güzeldi ama biraz şekeri fazlaydı, belki üzerine birazda iri kiyim fındık konulsa yemede yanında yat olabilirdi.

 
 
Dilek hanımın hamaratlılığı ev yemeği özleyenlerin derdine derman olmakla birlikte, hanımlar arasında da kıymalı sarma ve zeytinyağlı sarma ün salıp, kilolarca alınıp, misafir sofralarını süslüyormuş.

 
 
Sizlerde ev yemeği tatmak isterseniz, bu mekanı tavsiye ederim ancak paket servisleri yok. Sadece çok yakın yerlere getirebiliyorlar. Canınız ev yemeği isterse telefonla günlük menüyü öğrenip, hasret giderebilirsiniz.
 

 
 
Bu arada söylemeden veya yazmadan geçemeyeceğim kullanılan malzemeler kaliteli olunca midenizde ne ekşime nede yanma oluyor. Test ettim onayladım. Dilek hanımın tatlı sohbetine ve yemeklerine ortak olmak isterseniz, istikametinizi Moda hotdog ve meze evine çevirmenizi tavsiye ederim. Anne yemeği özleyenler burayı es geçmeyin. Şimdiden afiyet olsun.


 
 
Adres: Lütfü Bey Sokak, No: 1C, Moda, Kadıköy
Telefon : 0216 347 2056

2 yorum:

  1. Tümüyle yazılanlara katılıyorum.Hele tiramisu harika..ve de zeytinyağlı dolma harika..

    YanıtlaSil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter