DİLLERE DESTAN BİR PİDE, FATİH KARADENİZ PİDECİSİO kadar methettiler ki şuana kadar gitmediğime inanın hem hayıflandım hem de üzüldüm.  Ne diyelim geç olsun da güç olmasın dimi? Giden gitmiştir, belki benim gibi gitmeyenlere ithaf olsun bu yazı. Haydi bakalım, bu kez yolumuz Karadeniz Pidecisinden geçti. Ama ne geçmek…
Güle, oynaya Fatih Karadeniz Pidecisine vardık. Ama içeri girmek öyle kolay olmadı. Sanki bedava dağıtılıyormuş misali içerideki tüm masalar dolu. Bir masa boşalıyor, diğeri doluyor. O kadar kalabalık ki herkes bu lezzet için kapılarda sıra bekliyor. Tabi bizde kapıda sıramızı bekliyoruz. Masaya oturmadan, daha fazla beklemeyelim diye siparişimiz aldılar. Bu ne incelik!

Şimdi bilmeyenler için kısacık bir bilgi. Fatih Karadeniz Pidecisi 1957 yılında Tirebolulu Mehmet Yazıcı tarafından kurulmuş, zamanla da Türkiye’nin en iyi pidecileri arasında yerini almış. Menülerinde sadece pide çeşitleri var. Kavurmalı, kıymalı, Trabzon peynirli hatta ıspanaklı pide çeşitlerini ister kapalı isterseniz açık ısmarlayabiliyorsunuz. Yumurta severler isterlerse pide üzerine yumurta da kırdırabilirler.
 
Birkaç dakika içerisinde masamız hazır. Hemen kuruluyoruz. İçerisi kalabalık, herkesin keyfi yerinde, normal tabi lezzet dolu pideleri sende mideye indir bak sende nasıl mutlu oluyorsun dimi:) ve beklenen an geldi. Trabzon Peynirli ve kavurmalı pide yenmeye hazır bir şekilde masa da yenmeyi bekliyordu.  Pidenin yarısı Trabzon peynirli diğer yarısı kavurmalıydı. Ortasına da bir adet yumurta kırılmıştı. Öncelikle pidenin kenarlarına bir güzel tereyağı sürüp, yumuşattım. Sonra bir parça pideyi bir güzel ortadaki yumurtaya bandırdım. Anlaşıldığı üzere bir yandan yumurta patladı bir yandan da midem de lezzet patlaması oldu. Kavurma biraz bana tuzlu gelmiş olsa da arkasından içilen bir yudum ayran her şeye bedeldi.
 

Açık pide söyledik, tadına baktık. Sırada kapalı pide vardı ki onun da tadı harikaydı. Kapalı kıymalı pide kapalı bir hazine kutusu misali, içini açtıkça kıyma ve yumurtanın güzelliği tam yenilir cinstendi.

 
Finaller bellidir, hep sırayı tatlı alır dimi? Menüde tek tatlı olan sütlaç var sırada. Ama bu bildiğiniz sütlaçlardan değil. Meşhur Hamsiköy sütlacı. Günlük sütün 4 saat kaynatılmasıyla ve fırınlanmasıyla yapılan sütlaç harikaydı. Şekeri, tadı, pirinci tam kıvamındaydı. Üzerine de bol fındık koyulmuştu. Değmeyin keyfime.
 
Harika bir pide keyfi, tadı damağımda kaldı desem yeridir. Ödediğimiz ücret 50TL.  Bu sefer yoğunluktan ötürü biraz alelacele pidelerimizi yedik ve kalktık. Ama bunu saymıyorum, mutlaka yolumuz bir daha kesişecek senle Fatih Karadeniz Pidecisi. Afiyetle kalın.
 
Adres: Zeyrek Mahallesi Büyükkaraman Caddesi. No: 45/47 Fatih İstanbul
Telefon: 0212 523 9795- 0212 635 0509

4 yorum:

 1. Bu mekanla ilgili o kadar övgü duydum ki, İstanbul'a gittiğimde mutlaka deneyeceğim. Fotoğraflar süper bu arada, gözüne sağlık:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Burası bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

   Sil
 2. Usta ellerden çıkan ve güzel bir tereyağı kullanılmış Karadeniz Pidesi gibisi yoktur!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi yoktur. Ayılıp, bayılarak yemek serbest:)

   Sil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter