En büyük nimet, ada ekmeği

Siz de benimle aynı fikirde misiniz bilmiyorum ama artık eski ekmeklerin tadını unutur olduk hatta unuttuk diyebilirim. İşte bir hevesle bende kendi ekmeğimi kendim yaparım arkadaş tavrıyla, ekmek yapmaya soyundum. Birincisi ekmek yapmak sabır işi, ikincisi yaptıkça yapası geliyor insanın. Denedikçe daha bir ustalaşıyorsun.  Şuan ki hedefim ekşi mayalı ekmek yapmak yönünde, dur bakalım sevgili mezehane’den mayayı hele bir alayım, kim tutar beni.
Tam umudu kesmiştim ki karşıma ada ekmeği çıktı. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum. Instagram’da tesadüf eseri alishiro yani Ali Bey’in Instagram hesabını takip etmeye başladığım zaman müthiş bir ekmek olan Ada Ekmeğini gördüm. Deneyenler ballandıra ballandıra anlatıyor. Yiyenler bir daha sipariş vermeliyim diyor. E benim başım kel mi? Tabii ki değil diyerek, ufak bir araştırma sonunda Ali Bey’e mail attım. Sağ olsun hemen mailime’de cevap aldım. Ali Bey, ekmek hakkında güzel bilgiler vermekle kalmayıp, ekmek siparişimi de almıştı. Artık bekleme vaktiydi. Bir gün, iki gün derken 1 ayın sonunda artık benim siparişler unutuldu herhalde deyip Ali Bey’e bir hatırlatma maili gönderdim. Gelen cevap karşısında unutulmadığımı anladım. Az evvel de dedim ya ekmek işi sabır işi gerçekten de ekmeği beklemekte sabır işiymiş.
Neyse ki 1 ay sonrasında benim ekmekler kargoyla geldi. İster inanın ister inanmayın ama daha koliyi açar açmaz ekmeğin kokusunu hissetmem bir oldu. Tez elden yemek vakti gelsin de şu güzelliklerin tadına bakıyım diye sabırsızlanmadım dersen yalan olur vallahi.


Ve o büyük zaman geldi çattı. Ama peşin peşin söyleyeyim, öyle paketi aç, ye kıvamında olmadı. Pamuk bir beze sarılmış ada ekmekleri, sanki bebeği kundaklarcasına özenle sarılmıştı. Ve üzerine iple bağlanarak, iliştirilen ada ekmeği yazılı kağıt, başlı başına güzel bir açılış ritüelini hak ediyordu. Önce ip çözüldü sonrasında da pamuklu bezden cevizli buğday ekmeğim bana merhaba dedi. İçine konulan cevizler öyle ufacık değil, bayağı bütün bir halde koyulmuştu. Benim favori ada ekmeğim kesinlikle cevizli buğday ekmeği oldu. Normalde birkaç dilim yiyen ben, bir dilimin yarısıyla doydum diyebilirim.


Diğer bir siparişim ise 100% tam çavdardı. Tam buğday ekmeğine göre daha ağırdı ve ekmeği dilimlediğimde daha çok kabarcıklar fark ediliyordu. Tadı güzeldi.Ekmekler belki resimlerde ufak görünüyordur ama ağırlıkları yaklaşık olarak 1kg civarındaydı. Ekmeğim geldikten sonra Ali Bey saklama koşullarını da bizzat belirterek, ekmeği ziyan olmasını da engellemişti. Ben ekmeklerimi derin dondurucu da saklamayı düşünüyordum, özledikçe yerim diye ama bir dilim, iki dilim derken ada ekmeklerimin sonuna geldim.
Ekmek tutkunuysanız, eski ekmekleri özlediyseniz kesinlikle Ada Ekmeğini tavsiye ederim. Beni böyle bir lezzetle tanıştırdığı için Ali Bey’e çok teşekkür ederim. Elleri dert görmesin. Yolu açık olsun. Sizlerde ada ekmeğiyle tanışmak isterseniz;

alierol78@gmail.com
1 yorum:

  1. Bende çok merak ediyordum bu yaziyi okuduktan sonra kesin sipariş vereceğim.

    YanıtlaSil

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter