Muhteşem bir manzaraya karşı iftar keyfi, Armada Teras

Tarihi yarımadaya karşı, her yanı buram buram tarih kokan bir manzara eşliğinde orucunuzu açmak ister misiniz? O zaman buyursunlar efendim, sizi Cankurtaran’da bulunan Armada Otel’e buyur edeyim. Otel’in içine giriyorsunuz ve asansöre binip, doğru üst kata çıkıyorsunuz. Büyükçe bir teras ve muhteşem bir manzara. Bir yanınızda Ayasofya bir yanınızda Sultanahmet Camisi tüm ihtişamlarıyla sizi karşılıyor.
İşte bende aynen bu adımları gerçekleştirerek kendimi terasta buldum. Öncelikle bu akşam buraya gelmedeki sebep, hem Zomato ekibiyle ve kullanıcılarıyla tanışmak hem de Armada Teras’ın iftar menüsünü tatmak.

Armada Teras’ın iftar menüsü gayet göz doyurucuydu bakalım midemiz de dolacak mı derken, ezan sesiyle, oruçlarımızı açtık. Malum hava sıcak olunca içeceklerin yeri daha bir başka oluyor ramazanda. Masamızı soğukluğu ve ferah tadıyla süsleyen Ahırkapı şerbeti ise gerçekten çok güzeldi.


Ben şerbetten bir iki yudum alıyım derken çorba servisi de başlamıştı. Şef Hüseyin Şener’in marifetli ellerinden çıkmış olan Vezir çorbası gerçekleten lezzetliydi. Ramazan boyunca dönüşümlü olarak Bademli patlıcan çorbası, taze naneli domates çorbası veya vezir çorbası çıkmaktaymış. Bence çorbalara et veya tavuk suyu çok yakışıyor, tadına tat katıyor. İşte vezir çorbasına da et suyu ve didiklenmiş et parçaları konulmuştu. Sıcak havaya inat, sıcak çorba harikaydı.


Ve ramazan sofralarının vazgeçilmezi tabiî ki iftariyelikler. Masada bol bol, çeşit çeşit yerlerini almışlardı. Ucundan köşesinden tadına baktım.


Menü de iki çeşit zeytinyağlı vardı. Zeytinyağlı sarma ve imambayıldı. Zeytinyağlı sarmanın benim için makbul olanı kalem gibi sarılmışıdır. Genelde ev dışında yapılan sarmalar fazlasıyla büyük ve tombik olur, yaprağı serttir ve pek beğenmem ama burada ki sarmanın yaprağı gayet ince ve kılçıksızdı. İç malzemesi ise tam sevdiğim gibi kuş üzümlü, fıstıklıydı.
İmambayıldıya gelirsek, vallahi imambayıldı mı, bayılmadı mı bilmiyorum ama ben bayıldım. Yağı kararında, patlıcanı acı değil. Güzeldi.


Ara sıcak olarak sunulan sebzeli tepsi böreği, büyükçe bir dilim olarak sunuldu. İçine konulan bezelye ve havuç; böreği hafif kılmıştı ki bence sıcak yaz günü için iyi bir seçimdi.


Seçmeli olarak sunulan ana yemekler seçeneğinde iç pilavlı kuzu tandır ve dana etli hünkârbeğendi vardı. Bence seçenekler gayet güzeldi zira kimi kuzu etini severken kimisi de dana etini tercih edebilirdi. Ben tercihimi kuzu tandırdan yana kullandım. Yapılması kolay gibi gözükse de her şey etin kendisine bağlıdır aslında. Tandırı ne kurutacaksın ki kuruduğu zaman sertleşir. Ne de çok pişireceksin. Kıvamı lokum gibi olmalıdır. Burada tattığımız tandır kimine göre güzel kimine göre yavandı. Ama ramazanda bazı şeyleri mazur görmek gerekir dimi?Gelelim tatlılara. Tatlılarda seçenek olarak ramazanın gülü güllaç ve vişneli ekmek kadayıfı olarak sunulmuştu. Yok, ben bunlarla doymam diyenler içinse hemen girişe tatlı masası kurulmuştu ki bu masada da yok yoktu hani. Tel kadayıf, fırın sütlaç, pişmaniye, cezerye, lokum ve meyve çeşitleri. Hem güllacın hem de ekmek kadayıfın tadına bakan biri olarak söyleyebilirim ki vişneli ekmek kadayıfı açık ara önde gitti. Genelde ekmek kadayıfı bana biraz ağır gelir, şerbeti içimi bayar ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Buradaki ekmek kadayıfı gerçekten çok güzeldi.
Güzel sohbet, harika bir manzara ve lezzetli bir yemek sonrasında iftar yemeğimiz son buldu. Zomato ekibine beni böyle bir etkinliğe davet ettikleri için teşekkür ederim. Sizler de böyle güzel bir manzara ve ezanlar eşliğinde orucunuzu bozmak isterseniz. Armada Teras’ı tavsiye ederim. Armada Teras’ın iftar menü fiyatı kişi başı 78TL.

Adres: Cankurtaran Mahallesi Fatih/ İstanbul
Telefon: 0212 638 1370

0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter