Mybestcook İle Hint Rüzgarı, Musafir Hint Restaurantı

Pişştt aranızda ‘Mybestcook’ dan haberi olan var mı? Nedir hani, ne değildir falan.  Duymayanlar için özet geçiyim, efendim mybestcook Türkiye’nin en iyi şeflerini bularak, harika mekanlarda etkinlikler düzenliyor.  Size de sadece bu organizasyona katılıp, yemek yemek kalıyor.
Tesadüfen bir gün facebookta gezinirken bu güzel grubu keşfettim ve yakın zaman da düzenleyecekleri etkinliğe jet hızıyla katıldım. Bu sefer ki etkinlik mekanı Taksim, Talimhanedeki Musafir Hint Restaurantıydı ve hem aşçısı hem de işletmecisi olan İmran Rana Münir’in hazırladığı lezzetli yemekleri tatmak için yola koyuldum.


Daha önce Hint Restaurantı deneyimim olmuştu hatırlarsanız. Lütfen bu deneyim neresiymiş diye merak edenler tıklayınız.  Bu ikinci olacak. Öncelikle buranın bir hayli kalabalık müşterisi var. Hint ve Pakistanlılar açık ara önde. Şık bir Hint restaurantı diye düşlerseniz, hayal kırıklığı yaşamanız muhtemel, ben burayı biraz esnaf lokantasına benzettim açıkçası. Koyu renkli ve loş ışığıyla biraz iç karartıcı olsa da, esas mesele yemekler olunca gerisi teferruat.
Neyse restauranta girer girmez, Can Beyle karşılaşma ve tanışma faslına geçtik.  Mybestcook neymiş, ne değilmiş diye biraz bilgi sahibi olduktan sonra doğru yemeğe ışınlandım. Bakalım menüde neler varmış. Burada yemek seçeneği bir hayli fazla, sebzeden, tavuğa ve ete kadar bir sürü çeşit var.
Yoğun baharatların uçuştuğu bir gece olacağı şimdiden belliydi zira masalardaki soslar bunun habercisiydi. Masada bizi bekleyen 4 çeşit sos vardı. Bu soslar neyin nesidir diye soracak olursanız, hemen anlatı vereyim. Yoğurt ve kuru naneden oluşan Mint sauce, rengi kıpkırmızı, acısı feci acı olan Hint kırmızıbiber sosu.


Ana malzemesi yoğurt, havuç, salatalık ve tane kimyondan oluşan Hint usulü cacık ,Raita ve tatlı ekşi sos. Hangisini sevdin diye soranlara Hint usulü cacık güzel ve değişikti. Belki tuhaf olacak ama içindeki kimyon bana sanki cacık değil de anne usulü köfteye yiyormuşum hissi verdi.


Ve gelelim ne içtiğime, mademki Hint restaurantındayız, buraya özgü bir şeyler içmek lazım gelir diye düşünerek Mano lassi oldu tercihim. Türkçesi mangolu bir tür tatlı ayran desek olur gibi. Yemeklerde çok fazla baharat ve acı olduğu için mango ve tatlı yoğun baharatı ve acılığı bastırıyor. Bundan mütevellit bu tarz içecekleri tercih ediyorlarmış.


Masada soslarla ve mangolu içeceğimle bakışırken, ortaya mercimek unu, su ve tuzla yapılan bizim lavaşı andıran Papad geldi. Bizim lavaşa göre kıyaslarsak çok fazla gevrek ve kıtırdı. Biraz sos ve biraz papad başlangıç olarak fena değildi.


Hint mutfağının olmazsa olmazı, bizim muska böreğini andıran Samosa masadaki yerini aldı. Samosa, her türlü sebzeyle hazırlanabilinen bir börek türü. Biz bu gece nohut ve bezelyeden oluşan bir iç harçlı türünü yedik. Yanında ise şekil olarak bizim mücveri andıran ama mücverle alakası olmayan Onion Bhajis yani ana malzemesi soğan olan nohut unu, ghee yağı, limon suyu, kimyon, zerdeçal ile oluşturulan bir sosa bulanarak kızartılmasıyla oluşuyor. Tadı güzeldi.


 Ara sıcaklarla arayı ısıttık, sıra da ana yemekler vardı. Genel anlamda Hint mutfağında sos olayı ve marine olayı çok önemli. Zaten et veya tavuk ne kadar çok sosta bekletilirse o kadar güzel oluyor. İşte ilk tattığımız Soslu marine tavuk olan Chicken Tikka Masala yoğurt, zencefil, sarımsak ve daha başka bir sürü baharatla marine edilen tavuğun daha sonra domates püresi, kişniş, kakule gibi baharatlarla pişirilmesiyle oluşmuştu.


Lamb Rogan Josh yani baharatlı kuzu eti yine yoğurtla marine edilmiş hafif acı tadıyla gayet güzeldi. Ufak bir hatırlatma burada dana kutsal görüldüğü üzere yemeklerde kullanılmıyor, kuzu eti kullanılıyor. Bana göre buranın en favori yemeği bu.


Et ve tavuğun yanında bir de sebze olsun da vejetaryenler sevinsin denilerek bir de patates yemeğinin tadına baktım. Orijinal ismi Aloo Bhujia olan patates yemeği baharatlı tadıyla bana göre yemekten çok garnitür kıvamındaydı.


Ve gelelim pilava. Hindistan’ın sade pilavı bizim bildiğimiz sade tereyağlı pilavımızdan biraz farklı. Hindistan’daki sade pilav aslında sebzeli pilav oluyormuş. Pilavın suyuna zerdeçal veya safran eklenerek yapılıyormuş. Bir de pilavın içinde bütün halde kakule vardı. Kakuleyi ezmeden bütün halde koymalarının nedeni kakule tadının baskın olmamasıymış ki bu da önemli bir ayrıntı.


Finalimiz ise tatlı ile oldu. Ne yalan söyleyeyim şuana kadar Hint yemeklerinden hoşlanmadığım bir tat olmadı ama itiraf etmek gerekirse tatlılarını bir türlü sevemedim gitti. Bir türlü damak tadıma uymuyor. Yani olmuyor olmuyor. Burada da tattığım tatlı Hint düğünlerinin olmazsa olmazı, dağıtılan Gulab Jaman yani bizim lokmanın akrabası desem olur mu diyeceğim de çok uzak akrabası desem olur herhalde. Yığın şerbetli tadıyla görünüşü lokma ama tadı şekerparemsi gibiydi. Maalesef beğenmedim.


Ve gecenin sonu için şunları söyleyebilirim. Şef İmran Rana Münir bey çok misafirperver ve müşterileriyle sürekli diyalog halinde. Yemeklerden çok memnun kaldım. Bunun yanı sıra  Hint rüzgârlarının estiği, mybestcook etkinlik gecesi gayet keyifli geçti. Yemek yemenin yanı sıra tarot falı ve Hint kınası yaptırmamızda Mybestcook’un bizlere hazırladığı güzel bir sürpriz oldu. İlgi, alaka ve beni Mybestcook ile tanıştırdığı için bir teşekkürde Can’a gelsin o zaman. Bir sonra ki etkinlikte görüşmek üzere. Takipte kalın.
  0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter