Yeni yıl sofrasına yeni lezzetler yakışır

Her yer ışıl ışıl olmaya başladı. Yeni yıl geliyor, herkeste bir heyecan, bir coşku sormayın gitsin. Herkes programını yapmaya başladı. Kimileri dışarı da eğlenme programları yaparken kimileri de evinde yemek yiyip, eğlenerek yeni yılı karşılayacak. İşte işin bizi ilgilendiren kısmı da evde yemek yapıp, yiyenler. İsmim Gezenyer olunca malumunuz hem gezerim hem yerim ama bu sefer işin rengi başka oldu. Bu duruma yaptım, yedim uyar büyük ihtimalle. Hep restaurantlara gidip, hazırlanmış yemekleri yiyecek değilim ya. Şimdi sırada bizzat kendimin yaptığı, pişirdiği ve sonrasında da tattığım yemeklerde. Sevgili Merve Doğaner’in davet maili geldiği zaman tereddütsüz kabul ettim. Samsung ve MSA işbirliği ile birbirinden lezzetli yılbaşı menüsünü hazırlamak için yola düştüm.
Şimdi mutfağa girme vakti. Yılbaşı menüsüne şöyle bir göz attım. Harika bir menü bizi bekliyordu. Haydi bakalım dedik ve başladık tüm hünerlerimizi göstermeye. Neler mi yaptık?
 Çorbasız olmaz dedik ve tam kış mevsimine layık Trüflü balkabağı çorbası. Ana yemek olarak şampanya ve lime soslu jumbo karides ve Beef Wellington. Tatlı olarakta çikolatalı sufle.Tariflerin resimlerini paylaştığım için uzun uzadıya yazmıyorum, sadece püf noktalarından bahsedeceğim.
Başlangıcımız pek tabi ki çorba ile oldu. Ama ne çorba! Tam kış sebzesi, ağızlara layık. Trüflü balkabağı çorbası. Bir çırpı da hazırlanıyor, siz yeter ki balkabağından haber verin yeter. Bu arada çorbayı hazırlarken kullandığımız trüf yağı ve balsamik sirke önemli detaylar. Bana kalırsa her iki malzemeyi kullanırken dikkat etmek lazım. Lakin biraz fazlası tüm tadı değiştirebilir. Balsamik bulunabilir cinsten de trüf yağı pek kıymetli ve pahalı bir yağ olunca bulamazsanız ve hali hazırda yoksa dert etmeyin.

Gelelim diğer tarife. Bu tarif tam jumbo karides severler için bire bir. Olur da merak edenler varsa bu tarifi ufak karideslerle hazırlamayın sakın. Hiç tadına varamazsınız benden söylemesi. Şampanya ve lime soslu jumbo karidesi röşti patates ile servis ettik. Pek bir afilli oldu doğrusu. Tarif üç aşamadan oluşuyor. Karideslerin marine edilmesi, üzerine dökeceğimiz sos ve röşti patatesin hazırlanması. Haydi bize kolay gelsin dedik ve ilk etapta jumbo karidesleri soyduk ve bir güzel sarımsaklı sosta beklettik. İkinci aşamada ise şampanya ve lime suyundan oluşan sosumuzu pişirdik. Bir yandan da röşti patatesimiz oldu ve bunları bir güzel tabakta birleştirdik. Sonrası mı? Ayılıp, bayılarak yedim.Balık severleri sevindirdik, et severleri de sevindirelim dimi? Sıradaki tarif onlara gelsin o vakit. Mantar duxelle sos ile servis ettiğimiz beef Wellington. Lokum kıvamındaki bonfile parçalarını tavada bir iki cızbız yaptık, mühürledik. Ayrı bir tencere de ufak ufak doğradığımız mantarları soteledik ve sonrasında üstüne hardal ve kemik suyunu ilave ettik. Hemen hatırlatayım hardal tane hardal olmalı ve ocakta pişirdiğimiz bu harç yoğun krema hali alana kadar pişirilmeli. Sakın malzeme çokluğu gözünüzü korkutmasın, oldukça pratik ve kolay hazırlanan bir tarif. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim özellikle davet sofralarında milföye sarıldığı için hem göz doldurur hem de mideyi mutlu eder.


Ve gelelim finale. Tabiî ki de finalimiz tatlıyla son buldu. Çikolatalı sufle, yılbaşı gecesinin bombası olabilir. Aslında çoğu kişinin gözünü korkutur sufle yapmak. Ya kabarmazsa, ya içi kurursa diye ama bu tarifi bire bir uygularsanız kesinlikle iyi bir sonuç alabilirsiniz. Biz yanında vişne sos ve dondurmayla birlikte sunduk, tercih sizin.


Ben yemekleri yaparken de, yerken de inanılmaz keyif aldım. Böyle güzel bir organizasyon için tüm Samsung ekibine teşekkürler. Şef Hakan Şen’in yönlendirmesiyle harika yemekler ortaya çıkardık. Teşekkürler şefim. Ve bir teşekkür de birlikte yemek pişirdiğim sevgili Kendimce yemek Güler’e . Birlikte eğlenerek güzel şeyler ortaya çıkardık. Hep birlikte mutfakta Samsung var dedik ve keyifle, leziz yemekler pişirdik. Yeni yıl sofranızda bu lezzetleri denerseniz, pişman olmazsınız. Şimdiden kolay gelsin.   

0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter