Georges Hotel, Le Fumoir Restaurant

Bir Fransız mutfağı esintisi ister misiniz? O zaman istikamet Georges Hotel’deki Le Fumoir Restaurant. Elbette ki buraya gelmemin bir sebebi vardı. O zaman ikinci sorumu sorayım. İzmir Gourmet Guide hakkında bilgisi olan var mı? İzmirliler kopya vermesinler ama. Ne yalan söyleyeyim yakın zamanda benim bile haberim yoktu. Ta ki kendileri haydi tanışalım diyene kadar. Öncelikle İzmir Gourmet Guide, İzmir’de bulunan bir çok mekanın yer aldığı bir rehber.  Bu rehber sayesinde İzmir’de ne yenir, ne yapılır öğreniyorsunuz. Ve İzmir’in tadına varıyorsunuz. Haliyle İzmir Gourmet Guide ekibiyle bir araya gelip, tanışmak için istikametim Georges Hotel oldu.
Otelin en üst katında bulunan Le Fumoir Restaurant’ın manzarasına söylenecek laf yok gerçekten. Bu manzaraya da harika lezzetler yakışır diyerek, o gece damak tadımızı Chef Clarisse Müge Kurbanoğlu’na teslim ettik.


Başlangıç olarak tabiî ki de Fransız mutfağının en güzel yemeklerinden biri olan soğan çorbasıyla başladık. Çok fazla sıcak olsa da, biraz soğumasını bekledikten sonra içtim.  Buraya gelipte bu çorbayı içmeden olmaz diye düşünüyorum.


Artık çorbalar içilmiş yavaştan soğuk başlangıçlara geçmek için beklerken levrek tartar ve somon füme sofraya geldi. Bu tartar olayını seven sever, sevmeyen de sevmez. Açıkçası benim için olmazsa olmaz, illa ki yemeliyim diyebileceğim bir tercih değil. Burada tadımlık olarak tattım ve beğendim. İşin içinde somon olunca, işte fikrim değişiverir. Somonun her türlüsünü severim ve zevkle yerim. Burada sunulan somonu da beğenerek yedim.
Fransız mutfağının yine vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Foie Gras veyahut kaz ciğeri ise incir reçeli ile sunuldu.


İlk ana yemeğimiz Coq Au Vin yani köy horozu buduydu. Şunu söyleye bilirim ki horoz şarap sosunda ve ağır ateşte pişince o kadar yumuşamıştı ki lokum gibiydi tabiri, tam yerinde olur diye düşünüyorum.


Karides ve baharat kıtırında somon ızgara ise somon severlerin yüzünü güldürecek türdendi. Somonu sevdiğim için beğenerek yedim.


Ve gelelim tatlılara. Creme Brulee ve Çikolatalı Mousse. İkisi de güzeldi ama Creme Brulee gönlümü daha fazla çaldı.
İzmir Gourmet Guide’ın bu güzel daveti sayesinde hem manzaranın keyfini sürdüm hem de lezzetli yemekleri tatma fırsatı buldum. Sizler de kendinize bu fırsatı yaratın ve soluğu burada alın, pişman olmayacaksınız. 

0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter