Haydi Kahvaltıya Naga Putrika’ya Gidiyoruz

Kıssadan Hisse: Doğal ürünlerle kahvaltı etmek ve doğal ürün üreticilerine destek olmak isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. Açık büfe kahvaltıdan sıkıldıysanız tam yerindesiniz. Oturma kapasitesi az. Bu yüzden haftasonu rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.  


Güne güzel başlamanın en güzel ve en lezzetli yolu tabi ki kahvaltıdan geçer. Kendi adıma konuşayım kahvaltı kesinlikle benim için bir mutluluk kaynağı. Haydi bakalım, yeni bir mekan keşfi için hazır mısınız? O zaman istikametimiz Moda’daki kahvaltı mekanı Naga Putrika. İsmi size de ilginç geldi dimi? Öncelikle ne demek bu Naga Putrika onu da usulünce bir açıklayalım.

Naga Putrika, Hintçede ‘Dağın Kızı’ anlamına geliyormuş. Ganj nehri kenarında tarım yapan kadınlar bu nehre naga putrika diye seslenirmiş. İşte Naga Putrika da bu bereketten doğmuş. Hem müşterilerine ürünlerin doğalını sunmayı hem de doğal ürün üreticilerine yardımcı olmayı hedeflenmişler. Şimdi diyeceksiniz ki emin misin doğal ürün kullandıklarına. En azından reçeller için eminim çünkü mutfak tarafına girdiğim de bizzat kendi gözlerimle gördüm ki Hatay'ın organik tarım sertifikalı olan Vakıflı Köyünün ürünleri rafta dizi dizi duruyordu. Ve gelelim sade de yani menüye. Burada 6 farklı yöreye ait kahvaltı menüsü var. Zuğa, Köyceğiz, Çiçekdağı, Hewsel, Söğütçük ve Velika.

Düğün evi taka tuk
Ne ekmek var ne katuk
Sarma börek geturun
Yoldan gelduk acuktuk

Bu da nedir şimdi derseniz?  seçtiğimiz menü olan Zuğa'nın ön sözünde yazan bir mani bu. Diğer kahvaltı seçeneklerinde de farklı maniler yazıyor.


Gelelim Zuğa’nın menüsünde neler varmış onların tadına bakmaya. Maniden de anladığınız üzere seçtiğimiz kahvaltı çeşidi Karadeniz yöresine ait. Seçenekler de muhlama ya da kavurmalı yumurta vardı. İki seçenek sunuyorlar. Biz seçimimizi muhlamadan yana kullandık. Ekmeği bandırmak mübahtır dedik ve muhlamanın keyfine vardık.


Reçelsiz bir kahvaltı düşünülemez dimi? Çilek ve ayva reçeli masada yerini almıştı. Bal kusur kalır mı? bence kalmaz. Rizeden gelen kestane balı ve kaymakta, reçellere eşlik etti. Ekmeğin üzerine kah bal kaymak sürdük kah tereyağ ve çilek reçeli.


Peynir tabağında ise üç çeşit peynir vardı. Kaşar peyniri, ezine peyniri ve tel peynir. Tel peynirin tadı biraz tuzluydu.


Sıcak olarak sunulan fırında kaymaklı patates güzeldi ama keşke porsiyonu biraz daha fazla tutsalardı.


Domates soslu biber kızartma ise soğuk olarak servis edilmişti. Belki sıcak olsaydı ekmek bandırmak daha zevkli olabilirdi.


Bu çeşitler dışında siyah ve yeşil zeytin, yeşillik tabağı da masamıza servis edilenlerdendi.


Tatlı niyetine ise kuru üzüm ve incirden oluşan kuru meyve tabağı geldi. 


Sizde açık büfe kahvaltılardan sıkıldıysanız buraya uğramanızı tavsiye ederim. Ben hava güzel olunca dışarıda oturdum ama kedilerden pek hoşlanmıyorsanız dışarıda oturmanızı tavsiye etmem.  Ben genel anlamda memnun kaldım alternatif kahvaltı keyfi yapmak isterseniz, istikametiniz Naga Putrika olsun.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter