Hashan Galata

Kıssadan Hisse: Merkezi nokta da olmasından ötürü hem Karaköy’e hem de Galata’ya çok yakın. Hashan Otel konaklamanın yanında bir şeyler atıştırıp yada içmek için Hasan Cafe Bar da göz dolduruyor. Özellikle Hasan mantı denenmeli. Personel gayet ilgili ve yardımsever. Hashan Galata, dokuz adet birbirinden farklı, modern döşenmiş odalara sahip butik bir otel. Daha öncesinde bina eski postane binasıymış fakat sahibi Nina Hanım burayı alıp butik otel ve restauranta dönüştürüp, hizmete açmış. Öncelikle söylemek gerekirse Hashan Galatanın odaları gerçekten çok güzel döşenmiş. Abartıdan uzak olduğu kadar kullanılan renkler de ayrı bir zevk katmış. Özellikle deluxe odanın küvetine hayran kaldığımı belirtmek isterim. Ayrıca Hashan'ın duvarlarındaki Ara Güler'in orijinal resimleri de hayran kalınmayacak gibi değildi. 


Ve gelelim Hasan Cafe Bar’a. Mutfağın başında şef Hüseyin Yıldızhan var ve mutfakta harikalar yaratıyor. O akşam midemizi kendisinin hazırladığı menüye teslim ettik. Hangi lezzetleri tattık gelin bir bakalım.Otel hakkında bilgi alırken zaten atıştırmaya başlamıştık bile. Somonlu kaparili krep gayet lezzetliydi.


Masamız da ise haydari, pastırmalı humus, soslu patlıcan ve muhammara bizi bekliyordu. Favorim pastırmalı humus ve muhammara oldu.


Ara sıcak olarak ise Hasan mantı vardı ki uzun zamandır mantı aşeren biri olarak ayılarak, bayılarak yedim diyebilirim. Buraya sırf bu mantı için bile gelinebilinir. Kuzu etiyle hazırlanan mantı fırınlanıyor sonrasında da bir güzel tavuksuyuyla haşlanılıyor ve servis ediliyor. Gerçekten tadı harikaydı. Hani bir tabak daha ister misiniz? deseler cevabım kesinlikle evet olurdu. Yani siz siz olun buraya geldiğinizde Hasan Mantıyı es geçmeyin.


Ana yemek olarak ise adaçayılı limon soslu sarma tavuk sunuldu. Belirtmekte fayda var ki otel sahibi Nina Hanım 'Benim yemeyi tercih etmediğim şeyleri müşterilerime de yedirmem' felsefesiyle hareket ederek, tavuk konusunda seçici davranmış ve organik tavuk arayışlarına girmiş ve sonunda da tavukları Antalyalı organik tavuk üretimi yapan bir firmadan temin etmiş. Yani gönül rahatlığı ile tavuk yemeklerini yiyebilirsiniz. Ben kendi adıma tavuğun  göğüs etini çok fazla yavan bulduğum icin pek sevmem ama siz seviyorsanız sarma tavuğu yiyebilirsiniz.Ve finali tatlı ile yaptım her zaman ki gibi. Şefimiz bu geceye damgasını vuracak bir lezzet hazırlamıştı. Meyveli tatlıları sevenlerin vurulacağı bir lezzet olan kırmızı şarap soslu armut tatlısı lezzetliydi. Yanında sunulan kaymak ise bonusuydu. 


Eğer yurtdışından gelecek olan misafirleriniz olursa bu güzel butik otele kendilerini rahatlıkla yönlendirebilirsiniz. Dahası konaklama dışında etrafta ki galerileri, dükkanları gezmekten yorulursanız bir şeyler içmek ve yemek içinde buraya yolunuzu düşürebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter