Şazeli Florya

Dikkat, dikkat… Evet sonunda gittim, neden sonunda diyorum çünkü her önünden geçtiğimde buraya geleceğim desem de kısmet bugüneymiş. Nereden mi bahsediyorum? Şazeliden. Ve size şuanda Şazeliden bildiriyorum. Şazeli’nin bir Anadolu yakası Üsküdar’da, bir de Florya’da şubeleri var. Ben Floryadaki mekana neymiş ne değilmiş öğrenmeye yani yemeğe gittim. Şimdi et bombardımanına hazır mısınız?
İçeri adımınızı atar atmaz kafanızı hafif sağa çevirdiğiniz de kuru gıda ve şarküteri ürünlerinin satıldığı tezgahlar, sola baktığınız da da kasap bölümü beni karşıladı. Hızlı adımlarla hedefe doğru yola koyuldum. Mekan gerçekten gayet güzel döşenmiş ve yeterince büyük. Hemen girişte sıra sıra tezgahlar oluşturulmuş. Sırayla istediğinizi ister orada yemek için sipariş verebilirsiniz isterseniz de  paket almak için seçebiliyorsunuz.Meze köşesi, ekmek fırını, et reyonu, ızgara, tatlı köşesi ve finalde de kasa sizi bekliyor. Şöyle bir göz gezdirdikten sonra masamıza oturduk. Başladık beklemeye. Aslına bakarsanız bekleme süremiz biraz uzun oldu diyebilirim, etrafta garson çok olmasına rağmen sanırsam çoğu komiydi pek bizle göz teması kurmamaya gayret ettiler. Neyse ki sonunda biri bize baktı da menüye kavuşabildik.


Karnımız biraz aç olunca, abarttığımızı itiraf etmeliyim. Öncelikle salata olarak Şazeli Salata, fırında mantar ve patates kızartması siparişini verdik. Siparişleri verir vermez poduk ekmekler masada yerini aldı. Ve hemen arkasından da içinde akdeniz yeşilliklerinden, peynirden, ceviz parçalarından ve bol domates kurusundan oluşan Şazeli salata geldi. 


Daha ekmeğimi salataya banmaya yelteniyordum ki patates kızartması merhaba dedi. Hemen sizler için belki küçük ama benim için fazlasıyla büyük bir olayı not düşmeliyim ki patates kızartmasını donmuş değil ev tipi yapmış olmalarından ötürü kendilerini tebrik ediyorum. Canım halis muhlis patates dururken donmuşunu kullanmakta neymiş.Sonrasında fırın mantar geldi, mantar severlerin bu lezzeti es geçmemelerini tavsiye ederim.


Ana yemeklere geçmeden önce bir de araya sucuk ve köfte sıkıştıralım dedik. Kasap reyonunda hem halka hem de yarım ay şeklindeki sucuklardan deneyelim dedik. Tek farkı şekilleri olan sucuklardan tercihimiz yuvarlak olanı oldu. Tadı nasıldı derseniz?Güzeldi ama ilk servis edildiğinde dışı pişmiş, içi çiğ kalmıştı. Bu yüzden yiyemedim ve biraz daha pişirilmesini rica ettim.


Kaşarlı köftede karar kılmışken, garsonumuzun benim favorim adanalı köfte deyince, bizim aklımız karıştı ve midemize kulak vererek battı balık yan gider hesabıyla hem kaşarlı hem de adana köfte söyledik. Şimdi hangisi güzeldi derseniz? İkisi de güzeldi, lezzetliydi, sulu suluydu. Pişirilirken kurutulmamıştı ki orta pişmiş olsun diye belirtmiştik zaten. Ama bana göre kaşarlı köfte daha bir köfte gibiydi. Adana köfte ise sanki adana kebap yiyormuşum hissine kapılmışım gibiydi. Kötü müydü? değildi.Evet, sırada ana yemekler vardı. Dana lokum, şaşlık ve kuzu küşneme orta pişmiş olarak servis edildi. Lokum benim hoşuma gitti, kararında pişirildiği için sulu suluydu ve et kurumamıştı. 


Şaşlık ise idare ederdi, orta pişmiş olarak istesekte fazlasıyla pembe kalmıştı. Daha farklı yerlerde yediğim şaşlık şişe geçirilmiş haliyle ve bol soğanla birlikte servis edilirken burada şişten çıkarılmış olarak servis edilmişti, pişerken soğanlarda yok olmuştu. Şaşlık bana pek hitap etmedi açıkçası. Görüntü olarakta pembe pembe kalıp, bir de üzerine iri tuz taneleri eklenince pek albenili gelmedi.


Kuzu küşneme ise lezzetliydi. Zaten etin kendisi yumuşak olunca, ekstra bir çaba gerektirmiyor.


Gelelim tatlılara. Tatlı seçenekleri bol. Menüde sufle de var, baklava da. Tercihimizi, hasır kadayıftan ve fıstık sarmadan yana kullandık. Aslından gönlümüzde İmam Çağdaştan getirtilen havuç dilimi yatıyordu ama kalmadığı için Köşkeroğlundan getirtilen hasır kadayıf ve fıstıklı sarmanın tadına baktık. Hasır kadayıf güzeldi fakat fıstıklı sarmanın şerbeti biraz fazlaydı.Güzel bir yemeğin sonuna daha geldik. Son olarak belirtmekte fayda var ki mekan da alkol servisi olmadığından,  muhafazakar kesimin daha çok tercih ettiği bir yer. Bunun dışında kahvaltı servisi de varmış. Yemeklerden genel anlam da memnum kaldım ama garson sıkıntısına çözüm şart. Gideceklere şimdiden afiyet olsun derim ve yazımı bitiririm. 0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter