Yol Üstünde Tekirdağ Köfte Ziyafeti


Edirne İstanbul istikametinden yola çıktınız, hafiften midenizde bir kıpırdanma. Acıktım acıktım diye sinyaller geliyor. Şimdi ne yemeli acep? Diye düşünürseniz. Hemen sağ şeridi takip edin ve Marmara Ereğlisi, Yeni Çiftlik dolaylarındaki Öge Shell benzin istasyonuna girin derim. Şimdi eminim diyorsunuz ki, ya benzin istasyonunda ne yiyeceğiz.  Hemen arabayı parkedin ve kendinizi Öge tesislerini içindeki restaurant’a atıverin. Sonra da bana dua edin.
Genelde yol üstü durakları pek beğeni almaz. Ama unutulmamalıdır ki bazı yol üstü duraklarında öyle bir lezzet patlamaları vardır ki, parmaklarınızı yersiniz. İşte burası da böyle bir yer. Neyse efendim, hemen girdim içeri, ister dışarı da, ister içeri de oturabiliyorsunuz. Hava sıcak olunca, klimadan ötürü içerisini tercih ettim. Öncelikle belirtiyim ki mutfağı açık mutfak. Ustalar ne yaparsa her şey aşikâr. Garsonlar hızlı mı, hızlı. Oturduk masaya, ilk önce çorba ister misiniz? Aman bu sıcak hava da, zaten hava sıcak birde üzerine sıcak çorba olur mu? Desekte işkembe çorbasını duyunca sıcak havaya inat işkembeyi söyledim vallahi.  Bingo! Doğruya doğru içtiğim en iyi işkembe çorbalarından biriydi. Tam sevdiğim gibi iri parçalı ve terbiyesi çok güzeldi. Kesinlikle içilmeli ve içirtilmeli.


Ben çorbayı kaşıklaya dururken masaya bir tabak piyaz ve yoğurt geldi. Soğanıyla, yumurtasıyla piyaz malzeme bakımından boldu. Gelelim yoğurda. Yoğurt manda yoğurdu olunca, tadından yenmedi valla. Kaymağını taze ekmeğe sür, gerisini merak etme.Ve sebebi ziyaretimin nedenine gelelim. Tekirdağ köftesi. Evet, evet yiyen pişman yemeyen öyle böyle pişman. Uğruna kaçar tane yersin yarışları yapılan Tekirdağ Köftesi.   Bir porsiyonda 10 tane köfte. Tadı, tuzu gayet yerinde. Beğenerek yedim. Tek kusuru tabakta gelen patatesin hazır patates olması. Artık bu kusur kadı kızında da olur dedik, yumduk gözleri, açtık ağzımızı. Evet, köfteyi beğendim, sıcak sıcak yanında da taze ekmekle, bol soğanlı piyazla iyi gitti.


Sırada tatlılar vardı. Fırın sütlaç ve Hayrabolu tatlısı favorilerimden oldu. Fırın sütlaç’a aman aman bayıldım diyemem, sıradandı. Ama Hayrabolu tatlısı için aman aman bayıldım diyebilirim. Allahın aşkına şu resme bir bakın, ağzınız sulanmadı mı?. Hele üzerindeki tahin ve bol ceviz beni benden aldı. Kesinlikle, şiddetle tavsiye ederim.Yolunuz buradan geçerse, tavsiye edeceğim bir mekan. Bu temiz ve lezzet dolu mekanı gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Giderseniz benim yerime de bir porsiyon Tekirdağ köfte arkasından da bir Hayrabolu tatlısı patlatın derim.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter