700 Gr Bakery And Cafe

Sabah kahvaltı vaktini geçirmişim, hani kahvaltı mı etsem yoksa öğle yemeği mi yesem kararsızlığı içinde Moda sokaklarında dolanırken, kendimi 700gr’ın önünde dikilirken buldum.
Mekan, ufacık tefecik içi dolu turşucuk misali. Şirin mi, şirin… Mavi demir kapısı ve önündeki ahşap masa sandalyeleri pek bir albenili. Hani otursan içeriden gelen müziğe kulak vererek bir süre oturabilirsin, keyif çatabilirsin. Sabah 10’dan, akşam 23’e kadar emrinize amadeler. 


Peki burada neler varmış bir göz atalım dimi? Kahvaltı olarak tek kişilik seçenekelerin yanı sıra içinde kahvaltıya dair lezzetlerin bulunduğu mini kahvaltı tercih edilebilir. Yahut simit tabağı da kulağa hoş geliyor.Bunların yanında organik yumurta ile yapılan omlet seçenekleri de mevcut.
Gelelim ben neler yediğimin cevabına. Dediğim gibi tam bir ara saatte gidince, kararsızlık içinde kaldım. Ne yesem acep? diye menüye göz gezdirirken, açılışı buranın olmazsa olmazı, geliş sebebinizin bir parçası olacak olan ekşi mayalı ekmekten hazırlanan tostta karar kıldım. Tercihim Bergama tulumlu köz patlıcanlı tost oldu ama bunun yanı sıra aklım beyaz peynirli, kuru domatesli tostta da kalmadı değil hani. 


Aynı zaman da öğle yemeği için hazırlanan zeytinyağlı sebze yemekleri de mevcut. Benim şansıma o gün için zeytinyağlı bamya ve kök ıspanak vardı. Tercihimi kök ıspanaktan yana kullandım. Taze taze pişmiş kök ıspanak, tabağa dizi dizi dizilmiş olarak geldi. Tostları bekleye dururken, hafiften mideyi doldurmaya başladım. Tam bir hafif, yaz lezzeti derler ya, aynen kök ıspanak bu şekildeydi. Ekmeğimi önce suyuna bandırdım sonra da kök ıspanaktan bir parça yedim.


Ben ıspanağın tadına bakarken, mutfak tarafından gelen patlıcanın köz kokusu her yeri sarmıştı. 
ve nihayet beklenen an geldi ve masada sevgili tostumla göz göze gelme şerefine nail oldum. Hafif sertlikte ve kıtır kıtır olmuş ekmeğimden bir ısırık almamla, köz patlıcanın tadını almam bir oldu. Evet, tost gayet güzel ama ekmek ekşi mayalı olunca ve tost makinasına girince hafif bir sertlik hissediyorsunuz, içine tulum peyniri belki daha fazla konulsa patlıcanın tadı ve kokusu daha bir baskın kalmazdı diye düşünüyorum.  


Ve gelelim, bunların yanında ne içtiğime. Malum hava sıcak olunca, soğuk birşeyler içmek en iyisi diyerek ev yapımı içecekleri denemeye karar kıldım. Erik süzmesi mi Erenköy şerbet mi derken, kararımı erik süzmesinden yana kullandım. Buz gibi, içinde erik posasının da olduğu erik süzmesi gayet güzeldi. Hafif ekşimsi tatları sevenlere öneririm. 


Gönlümden geçen bir de her gün değişen tatlı önerilerinden birini de tatmaktı ama maalesef gönlümden geçtiği ile kaldı. Bir sonra ki gelişim de mutlaka tatlı ve kahve keyfi yapmak için uğrayacağım bir mekan burası. Benden tavsiye etmesi, sizden de gitmesi.0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter