Önüm Arkam Sağım Solum Mum’s Cafe Ve Pap’s Italian.

Karaköydeki Mum’s Cafeyi hepiniz biliyorsunuz artık. Her ne kadar vakit bulupta, yazıya dökemesemde vakti zamanında Mum’s Cafe’nin o güzel anne eli değerek hazırlanmış kahvaltısını mideye afiyetle indirmiştim. Şimdi sıra Paps Italianda, Mum’s Cafe’nin tam karşısında, kardeş işletme desem yeridir. Hava güzel mi, güzel. Tam dışarı da oturup, keyif yapmaklık. Keyfimiz yerinde. Nasıl olmasın ki? Karaköydeki, Paps İtalian’ın en şirin sahibesi Yıldızla aynı masayı paylaşıyoruz. Çekirdek bir kız grubu buluşup hem muhabbetin dibine vurduk hem de enfes lezzetler tattık. Uzun zamandır ha bugün ha yarın diye diye, nihayet gitmenin mutluluğu ile kendimi yemeğe verdim.
Adı üstünde Pap’s Italian olunca, burada neler yemeliyiz? Sorusunun cevabı da tabiki lezzetli İtalyan yemekleri oluyor. Şef Luigi Mariconda marifetleriyle ve bitmek bilmeyen enerjisiyle harikalar yaratıyor. Menü gayet güzel, her damak zevkine hitap eden yemekler mevcut. Dileyene taze makarna, dileyene pizza. Yada bizim gibi başlangıç olarak peynir tabağı.
Peynir seçenekleri az, öz ve kaliteli olunca hangisini seçsek diye hafif kararsız kalmadık dersem yalan olur. Menüde 36 aylık parmesan peyniri bize göz kırpınca ilk önce sepete bu çeşidi attık diyebilirim. Arkasından da İspanyol peyniri olan Manchego ve Kars gravyer ise peşi sıra geldi. Biraz peynirlerden bahsetmek gerekirse hafta içi katıldığım peynir atölyesinde sevgili İlhan Koçolu’nun peynir serüvenini dinleyip bir de üzerine peynir yapmıştık. Şans bu ya Kars gravyeride İlhan Koçoludan alıyorlarmış ki bence güzel bir seçim olmuş.  Peynir seçimlerinin yanında tabiki de şarküteri olmazsa olmazlardandı. Seçimimizi bresaola ve kurutulmuş etten yana kullandık. Kurutulmuş et, en sevdiğimdir. Boşnakların sık sık severek tükettiği bir ürün olmakla birlikte artık çoğu yerde karşımıza çıkması benim gibi kuru et severler için altın değerinde.  Meşe odunun ateşiyle kurutulan kuru et, yerel bir üreticiden temin edilmekteymiş.Ve gelelim esas bombaya, buraya gelipte yenmeden gidilmemeli listesinin başına koyacağım Burrata, kesinlikle ve ısrarla tadılmalı.  Kandıra’da Buffa Çiftliği imzası taşıyan burrata, şu zamana kadar yediğim en güzel burratalardan biriydi diyebilirim. O sütün kokusu, tadı hafızamda sağlam bir yeri garantiledi.


Güzel bir başlangıç sonrası sırada ana yemekler vardı. Ana yemek olarak menüye göz attığımda, seçimimi makarnadan yana kullandım. Tam bir mantarsever olarak porcini mantar soslu risotto ağzıma layıktı doğrusu, bir de fotoğraf çekeceğim diye hafif soğutmasaydım daha güzel olacaktı ama.


Diğer bir seçimi ise el yapımı, taze taze yapılan gnocchi olarak belirledik.  İtalya’nın güney usulu Bolonez sosuyla hazırlanan gnocchi gayet lezzetliydi.  Bolonez sosu, kereviz ve havuç ile hazırlanmıştı. Buarada önemli bir detayı da es geçmeyelim. Fettucini, ravioli ve gnocchi taze taze hazırlanıp, pişiriliyor. O zamanda tadından yenmiyor.


Yemeli miyim yoksa yememeli miyim? Diye çok iç geçirdiğim ama tadına bakmaktanda kendimi alamadığım pizza çeşitlerinden bu sefer bir değişiklik yapıp, İtalyanların kapalı pizzası olan Calzone  sofra da yerini aldı. İyi ki de aldı vallahi, sıcak sıcak parmaklarımı yiyordum az daha. Dış görünüşü itibarıyla bizim kapalı pideyi andırıyor. İçine mozzarella ve ricotta peynir çeşitleri dışında bir kat mantar, bir kat roka ve en üstüne de bresaola konulmuştu. Roka ve bresaola sonradan eklenerek servis yapılıyor. Klasik pizzalardan sıkılanlar, yeni bir tat arayanlara tavsiye ederim.Ve tabi ki sırada tatlı vardı. Menüde Panna cotta, creme brulee, tiramisu ve dondurma çeşitleri mevcut. Ben seçimimi tabiki vazgeçilmezim olan Tiramisudan yana kullandım. Her mekanın Tiramisu için ayrı bir reçetesi oluyor, kural burada da bozulmamış ve sevgili Yıldız’ın annesinin o lezzetli eli Tiramisunun tarifine değmiş. Kendi tarifiyle hazırladığı kek ve mascorpone birleşimiyle ortaya harika bir tiramisu çıkmış. Bir kaşık, iki kaşık derken hoopp hemen tabağın dibini bulduk.
Keyif dolu, bol muhabbet eşliğinde geçen bir yemeğin daha sonuna geldik. Bu mekan uğramanızı tavsiye ederim. Gidin, görün ve İtalyan lezzetlerine bir kez daha aşık olun.0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter