BÖREKLERİN EFENDİSİ, KEMERALTI BÖREKÇİSİ

Sabah’ın kör vakti İstanbuldan uçağa binmişiz, soluğu İzmir’de alacağız. İzmir, Adnan Menderes Havaalanından koşar adımlarla çıkıp “ Ordular ilk hedefiniz Narlıdere , Kemeraltı Börekçisi” diyerek soluğu ufacık ama gönlü geniş Ali Usta’nın yanında alıyoruz.
Kendisine yıllanmış çınar desem tam yeridir. Dile kolay 70 yıldır her sabah bıkmadan usanmadan börek yapıp, sabah 7 dedin mi ekmek teknesinin başında el emeği böreklerini satmaya başlıyor. 
15 yaşında eller oklavaya değmiş, düşünebiliyor musunuz? O gün bu gündür de o eller hiç tezgahtan ayrılmamış. 


Kıymalı, peynirli, ıspanaklı ve efsane acılı domatesli börek porsiyonları masada yerlerini alınca hepsinden tattım. Ispanaklı beni taa eskilere götürdü babanemin el açması böreğine. Acılı domatesli tam bir efsane. Daha önce hiç böylesini yememiştim. Dahası acılı domatesli bir börek harcı olacağı aklıma gelmemişti. Bayıldım vallahi. Sabah sabah acı iyi geldi.
Ne yesek acaba diye düşünmeden tüm çeşitlerden birer porsiyon istiyoruz yanına da birer sıcak çay. Biz yiye dururken Ali Usta başlıyor anlatmaya Gümülcineli bir Yunanlıdan öğrendim bu işi ve allah sağlık verdikçe de devam edeceğim. Selanik göçmeniyim deyince daha bir gururlanıyorum ne de olsa hemşeriyiz. Yolunuz Narlıdereye düşerse mutlaka Kemeraltı Börekçisine gidin hatta ben sizin yerinizde olsam düşürürdüm. Hem lezzet hem de sohbet bedava.
Ellerin dert görmesin Ali Ustam. 


0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter