BİR TUTAM IŞILTI, NÜRNBERG NOEL PAZARI

İçimde bir kıpırtı, bir heyecan ki sormayın gitsin. Malum aralık ayı demek koca seneyi devirdiğimizin resmi olurken Avrupada Noel pazarlarının açılması demek. Ay nereye gitsek ne yapsak derken kendimi  Christkindelsmarkt veya Türkçe adı ile Noel pazarını görmeye değer en nadide şehirlerden biri Nürnberg’te buluyorum. Bir Noel pazarı ki amanın aman, ülke genelinde bile haklı bir ün’e sahip. Efendim Noel pazarı 1 Aralıkta kapıları açıyor ve 24 Aralıkta kapılarını kapatıyor. Yani bu tarihler arasında gittiniz gittiniz ona göre yoksa kapı duvar Noel pazarı.


Nürnberg’e nasıl gidilir ve nerede kalınır?

Neyse efendim, İstanbul'dan bindim uçağa ve soluğu Nürnberg’te aldım. Yaklaşık 2.5 saatte Nürnbergtesiniz. Havaalanından taksiye binerseniz 25 Euro ödeyerek, 15 dakikada şehir merkezindesiniz. Öncelikle ilk hedef konaklayacağım otel. Her keseye göre otel var ve ben tercihimi Sorat Hotel Saxx’ta kullandım. Otel’e varınca anladım ki kesinlikle doğru tercih çünkü otelden bir adım at hooop Noel pazarının içindesin.

Peki Noel Pazarında neler yapılır ve neler yenir?

Öncelikle hava buz olma durumundan hallice, sıkı giyinin. Giyindiniz ama yine mi üşüyorsunuz. O zaman Noel Pazarının olmazsa olmazı Glühwein içiniz. Bilmeyenler için Glühwein, Almanyada soğuk kış günlerinde içilen ve baharatlarla hazırlanan sıcak şarap. Çeşit çeşit standlarda karşınıza çıkıyor. Bardakları ister geri iade edebiliyorsunuz yada ücret karşılığı alabiliyorsunuz. 


Standlar arasında gezerken nereye bakacağımı şaşırıyorum. Hediyelik eşyalar mı ararsın şekerler mi aman allahım.


Buraya gelipte Lebkuchen yemeden olmaz. İçinde zencefil, tarçın ve birçok baharatın olduğu hafif kek kıvamında bir bisküvi. Zencefil seviyorsanız mutlaka tadın hatta hediyelik olarak almanızı tavsiye ederim ki en iyisi Nürnbergte yapılmakta.Ve dananın kuyruğunun koptuğu noktaya gelirsek, olmazsa olmaz hani ben geldim de yemeden ülkeye döndüm derseniz ’aaa ne kadar ayıp’ serzenişleriyle karşılaşmamanız için Bratwurst yemeden dönmeyin. Zaten kafanızı nereye çevirseniz mutlaka sosis satıcılarıyla karşılacaksınız. Ben hem pazarın içindeki satıcılardan ayak üstü yedim hem de Bratwursthausle adlı restaurantta. 


Şöyle restaurantta oturup keyifle yiyeyim derseniz yanılırsınız zira Noel zamanı içeri girmek ayrı bir azap, haydi içeri girdin kendime bir masa nasıl bulurum cümleleriyle baş başa kalmak ayrı bir azap. Neyse boş masa bulduk ama 1 Türk, 1 Fransız, 1 Amerikalı tadında yuvarlak bir masayı paylaşaraktan sosisleri mideye indirdik. Menüde kaçar adeta isterseniz o kadar sosis tabağı var ve yanlarında ister patates salatası isterseniz de yaban turbu püresi isteyebiliyorsunuz. Ve tabiki sosisin yanında olmazsa olmaz eşlikçisi bira. Ufak bir hatırlatma mekanda pamuk eller cebe. Kredi kartı geçmiyor. 


Ve tatlı severlerin yüzünü güldürecek waffle ve krepler herkese göz kırpıyor benden söylemesi. Aman canım tatildeyiz modunda olunca krebin içine muz ve bol nutella’yı koydurdum ve afiyetle yedim. 


Noel pazarını gezdiniz, yediniz içtiniz. Bir de çocuklar için kurulan Kinderweihnachmarkt Noel Pazarı var ki tam şenlik. Allahım o sarışın minik Alman bebişlerin güzelliğine gel. Hele o atlı karıncalar, utanmasam binecektim vallahi. Nürnberg’te gezilecek yerler

Hauptmarkt, Noel pazarının kurulduğu meydan. pazarın olmadığı zamanlarda yine seyyar satıcılar var.

Frauenkirche, Noel Pazarının kurulduğu meydan da karşınıza çıkacak olan kilise. Görmemeniz mümkün değil. Tarihi hakkında pek bir bilgim yok ama görülesi bir yapı. 

Nürnberg Kalesi, hem kale göreyim hem de şehri tepeden bakarak, ey aziz Nürnberg demek isterseniz. Buyrunuz efendim kale sizleri bekliyor. Noel zamanı kalenin açılış saatleri  sabah 9’dan akşam 5’e kadarken diğer zamanlarda farklılık gösterebiliyor. Doğru bilgi için tıklayınız. Zamanında kralların taç giydiği, kutsal Roma-Germen imparatorluğuna başkentlik yapmış, Ortaçağ esintisini hala taşıyan, görkemli şatosuyla, Lorenz ve Sebald katedralleriyle krallara güven veren, Hitlerin bile Almanya’nın başkenti olarak düşündüğü ve çok sevdiği bu güzel şehre vakit ayırın derim.


0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter