TİRİDİNE TİRİDİNE BANDIM, ABDÜLKADİR RESTORAN

Uzun zaman olmuş Bakırköy taraflarına gitmeyeli, madem yolumuz düştü haydi bakalım nerede ne yesek derken yolumun üzerinde olan Abdülkadir Restaurant’a bir merhaba dedim. Mekan, Bakırköy’ün en işlek caddesinde olunca arabayı nereye park edeceğim telaşı yaşamanız muhtemel ama dert değil. Mekan’ın hemen az ilerisinde otopark var.
Sahibi Abdülkadir Bey, Kastamonulu olunca restoranda da Kastamonu yöresel lezzetlerinin olması tabi ki şaşırtıcı değildi. Gidiş saatim biraz geç vakit olunca tencere yemeklerinden çok az seçenek almıştı. Artık elimizdekilerle yetineceğim diyerek içeriye geçtim. 
Restaurant’a girdiğiniz anda sizleri kocaman tencerelerin olduğu mutfak ve döner tezgahı karşılıyor. Mis gibi yemek kokuları arasından doğru masama marş marş. 
Garson gayet ilgili ve misafirperver. İlk defa geliyorum deyince aslında size tandır önerirdim ama maalesef kalmadı. İsterseniz seçimi bana bırakın, bir sonraki gelmeniz için Tandır bahaneniz olur deyip, midemi garson’a emanet ettim.

Birazdan garson masaya bir tabak kuru fasulye ve yanında az pirinç pilavı ile çıka geldi. İlk kaşık, ilk heyecan derken mis gibi bir tereyağ kokusu ve ben mutluktan havalarda. Şunu söylemeliyim ki uzun zamandır bu kadar lezzetli ve iyi pişmiş bir kuru fasulye yememiştim. Nohutlu pilav da güzeldi ama maalesef kuru fasulyenin yanında sönük kalmıştı.Kuru fasulye geçer not alınca, mekanın spesiyallerinden döner ve Kastamonu Tiridini denemek istedim. Fakat garsonumuz biraz fazla olur, ben size Kastamonu tiridi hazırlatayım, böylelikle iki tadı da denemiş olursunuz deyince bana peki demek düştü.
‘Tiridine tiridine tiridine bandım, bedava mı sandın, para verip aldım’ türküsü eşliğinde tirit masadaki yerini aldı. Et suyuyla ıslatılmış ekmeklerin üzerine tereyağ, yoğurt ve döner parçaları konulmuştu. Beğendim mi? Beğendim. Zaten ben et suyuyla ıslatılmış ekmek parçaları kullanılan yemekleri severim. Tiridi de beğendim. 


Uygun bir zamanda, Abdülkadir Restoran’a tekrardan gitmek istiyorum çünkü aklım tencere yemeklerinde kaldı. Kastamonu’ya gidemiyorsanız, İstanbul’da Kastamonu lezzetlerini sunan bu mekana gitmenizi tavsiye ederim.


0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter