Kahvaltı Mutluluk Sebebi, Necko’nun Kahvaltısı

Efendim malumunuz kahvaltı en sevdiğimiz sabah öğünleriden biri. Kendisinin kıymetini o kadar çok iyi biliyoruz ki her öğün yesem bıkmam durumlarındayız. Bu pazarda ne yapsak, nerelere gitsek, hangi kapıyı çalsak dedik ve kuradan Karaköydeki Galata Rıhtım Köftecisinde servis edilen Necko’nun kahvaltısı çıktı.Aman allahım ben şimdi size Boşnak Böreğimi desem yoksa o beni benden alan reçeller mi desem ne desem? Film’i başa saralım. Mavi renkli kapıdan usulca içeri süzüldüm ve mavi pötikareli masa örtüleri olan masama oturdum ve haydi bakalım donatılsın masa dedim ve beklemeye başladım. 
Kahvaltılıkları bekleye dururken, toprak kasede sunulan sağlık dolu başlangıç beni benden aldı desem. Yoğurdun üzerine dökülen pekmez ve bademli hafif başlangıç adeta biraz sonra başıma gelecek güzelliklerin müjdesi gibiydi. 


Sıcak çaylar masada yerini alır almaz, sırasıyla bizim güzellikler masaya bir bir dökülmeye başladı. Bodrum Milas Kırma zeytin, Gemlikten getirtilen siyah zeytin. Otlu tereyağı ki üzerine bal, kaymak sürüp afiyetle yedim. Necla Hanımın Gaziantepte bir ustaya yaptırdığı, beş baharattan oluşan ev yapımı acuka. Çeçil, Ezine ve İzmir Tulumdan oluşan peynir tabağı, tatlı lor peyniri ki içinde yaban mersini var ve ne tesadüftür ki ben kırmızı meyveleri pek severim. Kahvaltının olmazsa olmazı yumurta ise çırpılmış olarak servis edildi. Peki hamur işi olarak ne vardı der gibisiniz? Üç Peynirli, haşhaşlı bazlama ve taze otlu köy peynirli gözleme. Daha ne olsun dimi ama desenizde sevinerek ifade etmeliyim daha çeşit var, buradan tok ayrılmak şart. İşte şimdi gelelim fasulyenin faydalarına yani benim en sevdiğim şeye, yesem yesem bıkmayacağıma. Evet, beni tanıyanlar aslında neyden bahsedeceğimi anladılar. Bingo! Reçel. Yemelere doyamam vallahi. Normalde bu menüyle birlikte şekersiz, bademli, vanilya çubuklu ananas reçeli ve ev yapımı mevsim reçeli sunuluyor ama o gün benim şansıma masada mis gibi kokan gül reçeli ve incir reçeli vardı.


Ama baktılar ki bende reçel yeme potansiyeli fazla Babamın Bahçesinden aldıkları kumkatlarla hazırlanan kumkat reçeli masaya ışınlandı.


Limon ve konyak ile yapılan limonçellonun bile yanında halt ettiği bir reçel daha masada yerini aldı. Aman allahım daha kavanozun kapağını açar açmaz yoğun bir limon kokusu. Lütfen gözlerinizi kapatın ve bir lokma ekmeğin üzerine önce bir parça kaymak sürdüğünüzü düşünün ve onun üstüne de limon reçelini. İşte ben bu reçelleri yedikten sonra bir süre kendime gelemedim. Şimdi gözlerinizi açabilirsiniz. Ufak bir not benim gibi reçel seviyorsanız bu reçelleri satın alabiliyorsunuz ki ben eve stokladım. 


Bu güzel sofraya ilaveten menüde yer alan ve kahvaltıya dahil olmayıp, ekstra sipariş verdiğim birkaç farklı lezzet daha vardı. Bunlardan bir tanesi hepimizin ölüp bittiği, uğruna Saraybosnalara bile gidilen Boşnak Böreği. 


Yunan lezzetlerinden olan damla sakızlı, ızgara yapılmış Saganaki peyniri. Gerçekten tadı çok değişikti ve damla sakızı aromasını sevenlerin kesinlikle hoşuna gideceğini sanıyorum.


Menüde gördüğüm kızarmış Rum peyniri ise küflü peynir tadını sevenlerin hoşuna gideceğini umuyorum, üzerine çörek otu serpilmiş olarak servis edilmişti. 


Ve tabiki bir Karadeniz klasiği olan mıhlamayı da es geçemedim. İçine konulan peynir miktarının azlığından olsa gerek mıhlamayı uzatarak yeme hayallerim son bulsa da tadı fena değildi. 

Efendim, bir yeme içmenin daha sonuna geldik. Yolunuz Karaköy’e düşerse bu güzel mekana bir uğrayıverin. Ama pazartesi ve salı günleri uğramayın, kahvaltı servisi yok. Diğer günler var. Unutmayın, kahvaltının mutlulukla ilgisi var. 


0 yorum:

Yorum Gönder

 

TAKİP EDİN!

Flickr


Created with flickr slideshow.

Twitter